Dwa dni wypełnione rozmaitymi atrakcjami, wymiana doświadczeń branżowych i godziny inspirujących dyskusji – choć 43. Edycja Targów Budowlanych LUBDOM, towarzysząca im 5. edycja Wschodniego Kongresu Naukowego Designu i Architektury dobiegły już końca, jeszcze raz przypomnijmy, co dokładnie wydarzyło się 13 i 14 kwietnia 2024 w Targach Lublin.
Tegoroczni Wystawcy i ich bogata oferta
W tegorocznym wydarzeniu sektora budowlanego, organizowanym przez Targi Lublin S.A., wzięło udział niemal 100 wystawców i firm, prezentując najnowsze osiągnięcia technologiczne z dziedziny designu, architektury i budownictwa, skupiając się na energooszczędnych rozwiązaniach i zrównoważonym rozwoju. Wśród Zwiedzających duże zainteresowanie wzbudziły oferty nowoczesnych pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, innowacyjnych systemów kominkowych, instalacji systemów dystrybucji gorącego powietrza i optymalizacji technik grzewczych, termoizolacji cienkowarstwowej oraz systemów osłonowych, idealnych do wiosennych aranżacji tarasów i ogrodów.
Na hali C Targów Lublin zaprezentowano także najnowszą ofertę wiodących firm branży budowlanej i architektonicznej na polskim rynku, w tym mebli, podłóg, drzwi, wyrobów stalowych, prefabrykatów betonowych, stolarki okiennej i drzwiowej, modułowych konstrukcji, charakteryzujących się nowoczesnym designem, ogrodzeń palisadowych czy pergoli. Ponad 7 tysięcy Zwiedzających miało okazję zapoznać się z najnowszymi trendami, znaleźć inspiracje i skorzystać z strefy bezpłatnych porad architektonicznych Lubelskiej Okręgowej Izby Architektów RP i Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, jak również zasięgnąć porad projektowych w strefie IKEA.
Targi LUBDOM 2024 to znacznie więcej niż wystawy nowoczesnych rozwiązań technologicznych. To także ogrom innych wydarzeń towarzyszących, takich jak: warsztaty florystyczne, pokazy glazurnicze i zduńskie, wystawy fotografii i prac projektowych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje ciesząca się dużą popularnością efektowna wystawa na temat dekarbonizacji procesów budowlanych – wprowadzenia materiałów naturalnych o zerowym śladzie węglowym,
w tym drewna do gospodarki obiegu cyrkularnego w budownictwie.
O eco designie, czyli 5. Wschodni Kongres Naukowy Designu i Architektury
W trakcie Targów Budowlanych LUBDOM 2024 miała miejsce także 5. edycja Wschodniego Kongresu Naukowego Designu i Architektury, czyli spotkania z udziałem znaczących postaci ze świata designu i architektury. Tegoroczne spotkanie skupiło się na tematyce ekologii oraz EKO DESIGNu w przemyśle i życiu codziennym. Dzięki udziałowi cenionych ekspertów w swoich dziedzinach, wykłady charakteryzowały się profesjonalnym podejściem i przekazywały solidną wiedzę w sposób zrozumiały dla wszystkich. Prelegenci i uczestnicy debat, pochylili się nad istotą budownictwa przyjaznego środowisku naturalnemu i człowiekowi, zagadnieniem zrównoważonego rozwoju w mieście z perspektywy sztucznej inteligencji, a także wykorzystaniem potencjału eko designu w przemyśle drzewnym.
W ramach Kongresu dyskutowano nad istotą ekologii w przestrzeni miejskiej, znaczeniu audytu energetycznego i zielonych technologii cyfrowych w kontekście przyszłości zrównoważonego designu, a także na temat budownictwa przyjaznego środowisku naturalnemu i człowiekowi, perspektyw i celów budownictwa wielorodzinnego.
Gość specjalny drugiego dnia Kongresu – mgr inż. architekt Maria Balawejder
-Kantor, reprezentująca Lubelską Okręgową Izbę Architektów RP, podejmując temat twórczej roli architekta w kształtowaniu przestrzeni architektoniczno-urbanistycznej jako części środowiska zbudowanego, głęboko poruszyła słuchaczy zgromadzonych w sali konferencyjnej.
Zwieńczeniem Kongresu Naukowego było rozwiązanie konkursu z nagrodami
– Zwycięzcy którzy uczestniczyli w największej liczbie naukowych wykładów oraz podali najciekawsze propozycje na motto przewodnie przyszłorocznego spotkania, otrzymali designerskie lampki eco designu oraz vouchery na usługi projektowania wnętrz IKEA.
Konkurs Targowy i jego liczni laureaci
Targi Budowlane LUBDOM nie byłyby kompletne bez wyróżnienia najlepszych wystawców w Konkursie Targowym. W kategorii Produkt Roku Targów LUBDOM 2024 Komisja zadecydowała o przyznaniu jednej nagrody głównej, 3 wyróżnień specjalnych i 7 równorzędnych wyróżnień.
Wyróżnienia w kategorii Produkt Roku Targów LUBDOM 2024:
• za Drzwi antywłamaniowe akustyczne Mozart Plus otrzymała firma Stalprodukt Zamość,
• za Blachodachówkę modułową ONYX otrzymała firma Blachy Ziemiński,
• za Termolock otrzymała firma Foss Dystrybucja,
• za Gazowy Kocioł Kondensacyjny Bosch Condens otrzymała firma Przedsiębiorstwo Usługowo – Produkcyjno – Handlowe Czesław Bloch,
• za produkt Pustak Keramzytowy TERMBET 24 otrzymała firma Brukdom,
• za serię urządzeń OCEAN otrzymała firma Simba Group Sp. Z o.o.,
• za Prime Aluminium System otrzymała firma TABAL sp. Z o.o.
Wyróżnienie specjalne w kategorii Produkt Roku Targów LUBDOM 2024:
• za Serię Mebli Barbara otrzymała firma Okoń Parkiety Małgorzata,
• za Panel Kominkowy LC 600 otrzymała firma Stabica Sp. Z o.o.,
• za Ekoblok SBR 12 RLM otrzymała firma Przedsiębiorstwo Usługowe Trakt Krzysztof Tracz.
Nagrodę główną w kategorii Produkt Roku Targów LUBDOM 2024 za produkt VOLTAPORT – modułowe konstrukcje prefabrykowane z dachem fotowoltaicznym Komisja Konkursowa przyznała firmie VOLTAPORT Grupa Kominox.
W drugiej kategorii konkursów targowych – Forma Promocji Targowej Targów LUBDOM 2024 wyróżniono firmę Domo Okna i Drzwi, zaś nagrodę główną otrzymał Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy.
Jeszcze raz ogromnie dziękujemy wszystkim Zwiedzającym, Wystawcom, Współwystawcom, Patronom oraz Partnerom Targów za współtworzenie tego wydarzenia. Podziękowania kierujemy również w stronę Prelegentów V Wschodniego Kongresu Naukowego Designu i Architektury za inspirujące wystąpienia i merytoryczne dyskusje.