Aranżacja wnętrz w stylu mid century modern

fot. Eurofirany: zasłony blackout, lampy/Nelda

Proste formy, zabawa wyrazistymi kolorami, komfort i funkcjonalność. Chcecie lepiej poznać styl mid century modern, który za sprawą trendów podbija aranżacje wnętrz? Zapraszamy do podróży w czasie do lat 50. ubiegłego wieku.

Mid century modern – co to takiego?

Styl mid century modern obejmuje dizajn lat 50. i 60. XX wieku. Po raz pierwszy na styl zwrócono większą uwagę w latach 80., coraz bardziej doceniając prostotę i praktyczność rozwiązań. W projektowaniu coraz bardziej zmniejszała się ilość zdobień i coraz bardziej dochodziły do głosu proste formy. Nie oznacza to jednak, że możemy postawić znak równości między mid century a minimalizmem.

 Styl mid century modern – główne założenia

 Styl mid century to przede wszystkim ukłon w stronę funkcjonalności. Ważne, by we wnętrzu pojawiły się głównie proste kształty i linie. Pomieszczenia mają być przestronne, multifunkcyjne, lekkie, dobrze doświetlone.  Przestrzeń mieszkalna ma być po pierwsze komfortowa w użytkowaniu, dopiero później estetyczna. Nie znaczy to jednak, że w tym stylu nie odnajdziemy pięknych przedmiotów. Prostym meblom w pomieszczeniach uroku dodają bowiem bardziej fantazyjne barwy i tkaniny. To właśnie kolory i materiały grają niezwykle ważną rolę w wnętrzach w stylu mid century modern.

fot. Eurofirany: poszewki dekoracyjne CHP/Nature/1, CHP/Nature/2, lampa L/Rakel, roleta Padva

 Styl mid century modern – paleta barw

Paleta barw nawiązuje do lat 50. i 60. XX wieku. Kolory są więc bardzo wyraziste: kanarkowa żółć, energetyczny, soczysty pomarańcz, musztardowy, turkus i ciemna, głęboka zieleń. Soczyste kolory zestawione są z szarością, z ciemnym bądź jasnym drewnem, czerwienią. W aranżowaniu wnętrza operowanie tymi kolorami wymaga sporo wyczucia, gdyż łatwo w komponowaniu barwnej palety wnętrza pójść w stronę kiczu.

fot. Eurofirany: poszewka dekoracyjna 373357, podpórka pod książki Risa

Styl mid century modern – tekstylia

Urządzając wnętrze w myśl stylu mid century modern możemy z powiedzeniem sięgnąć po tkaniny kolorowe i wzorzyste. W kwestii dekoracyjnych motywów najlepiej skupić się na deseniach geometrycznych bądź abstrakcjach. Ze wzorem należy jednak obchodzić się ostrożnie. Najlepiej jeśli pojawi się na jednym wybranym dodatku dekoracyjnym – dywanie bądź zasłonach. Wówczas najlepiej będzie prezentował się w towarzystwie tkanin gładkich i obić w jednolitym kolorze.

fot. Eurofirany: poszewka dekoracyjna CHP/Ria2, Figurka Filo

Mid century modern – dodatki

 Przestronnych wnętrz nie powinniśmy zagracać zbyt dużą liczbą bibelotów. Zdecydowanie warto postawić na niebanalne, proste lampy. Pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone, a dodatkowa lampa stojąca doda mu więcej charakteru. Udekorować wnętrze możemy także prostymi wazonami i ceramiką. Na ścianach mogą pojawić się abstrakcyjne grafiki – wyraziste w formie i kolorystyce.

Komu przypadnie do gustu taki styl? Głownie miłośnikom wnętrz vintage, aranżacji z nutą eklektyzmu bądź połączeń klasyki z nowoczesnością.

Źródło: Eurofirany

Data publikacji: 25.05.2021
Przeczytaj również

Aktualności:
GIA Top Window Award: Polska wystawa wśród czterech najlepszych na świecie!
29 września 2021 ogłoszono wyniki światowego konkursu na najlepsze wystawy sklepów z branży wyposażenia domu. Wśród czterech zwycięzców znalazła się firma z Polski.… więcej »
Trendy:
Styl wiktoriański – luksus, efektowne dekoracje i eleganckie tekstylia domowe
Dziś największą popularnością cieszą się minimalistyczne, nowoczesne wnętrza. Bez trudu możemy znaleźć więc dekoracje i dodatki, które odpowiadają na te trendy. Co… więcej »
Szkolenia i konferencje:
Trendy, visual merchandising, branding – 5 dni bezpłatnych wykładów dla branży wyposażenia wnętrz i AGD
Od 27 września do 1 października 2021 r. będzie można uczestniczyć w wirtualnym wydarzeniu dla branży wyposażenia wnętrz Connect FALL. Organizator, International… więcej »