Styl minimalistyczny we wnętrzach, czyli mniej znaczy więcej

Co oznacza minimalizm we wnętrzach? To przede wszystkim wnętrza przestronne, bez zbędnego wyposażenia, wypełnione naturalnymi, jasnymi kolorami. Dekoracje i dodatki dobrane są z umiarem i smakiem. Styl minimalistyczny to proste i praktyczne rozwiązania, a zarazem bardzo eleganckie.

Minimalistyczne wnętrza – cechy charakterystyczne

Minimalizm jest wciąż bardzo popularnym trendem. Styl ten pasuje zarówno do dużych, przestronnych wnętrz, jak i małych mieszkań. Minimalistyczne wnętrza cenimy za uporządkowanie, spokój i harmonię. Tutaj nie ma miejsca na ciężkie meble, przepych czy zbędne bibeloty. To połączenie prostoty z funkcjonalnością. Są pewne zasady, którymi powinniśmy się kierować urządzając minimalistyczne wnętrze. Pierwsza podstawowa zasada to: tylko niezbędne meble. Wnętrze minimalistycznie nie może być zagracone zbędnym wyposażeniem. W salonie wystarczy sofa, stolik kawowy, komoda oraz stół z krzesłami jeśli jest w salonie część jadalniana. Meble wysokiej jakości, o prostych kształtach i formach. Stawiamy na funkcjonalność. Umiar dotyczy również dekoracji. Pojedyncze dodatki mają jedynie podkreślić charakter wnętrza. Jeśli obraz, to może być botaniczny wzór w złotej ramie – idealnie będzie pasowała szczególnie na czarnej ścianie. Dekoracja w kontrastujących czarno złotych barwach znakomicie pasuje do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz. Minimalizm nie oznacza chłodu i sterylności. Wnętrza w tym stylu są także ciepłe i przytulne.

Minimalizm na salonach

Salon w odsłonie minimalistycznej powinien być dość oszczędny w kolorystyce. Tutaj sprawdza się biel, jasne odcienie szarości, delikatne beże i pastele. Takie barwy sprawiają, że wnętrze wygląda jasno, przestronnie i czysto. Minimalizm kocha jednolite barwy. Salon w szaro beżowej kolorystyce emanuje spokojem i harmonią. Dobrze dobrane dodatki w postaci drewnianych stolików kawowych, beżowego dywanu i zielonych roślin doniczkowych, w bardzo łatwy sposób ocieplają wnętrze. Dodatkowo przytulnego klimatu nadają zasłony powieszone w oknach. Subtelnie miękka tkanina w jednolitej kolorystyce, z delikatnym połyskiem i ażurowym geometrycznym wzorem. To idealna dekoracja do minimalistycznego salonu, z łatwością ociepli klimat, wnętrze bezpowrotnie straci chłodny i sterylny wyraz. Zobacz jak jeszcze możemy wprowadzić minimalizm w domu.

Sposób na minimalistyczne wnętrza

Skoro styl minimalistycznie nie potrzebuje wiele, to wydawać by się mogło, że urządzenie domu w stylu minimalistycznym to nic trudnego. Owszem, ale jak to mówią „diabeł tkwi w szczegółach”. I właśnie o te szczegóły chodzi. Minimalizm cechuje brak zbędnych dekoracji. Tu króluje prostota w ilości, formie, strukturze i fakturze. Nie oznacza to, że we wnętrzach minimalistycznych nie ma dekoracji. W stylu minimalistycznym bardzo widoczna jest zasada – mniej znaczy więcej. Stawiamy na dodatki bardzo dobrej jakości i w mniejszej ilości. Dodatki mają wyłącznie podkreślić charakter pomieszczenia. Wpisywać się w całość aranżacji, a nie ją przytłaczać. Na jakie dekoracje warto zatem się zdecydować? Nieodłącznym elementem dekoracyjnym, który wprowadzi wyjątkowego uroku i charakteru są wazony. Wazon ze szkła artystycznego z malachitową zawieszką, o niepowtarzalnym designie, wspaniale uzupełni wnętrze w stylu minimalistycznym. A może wazon ceramiczny z drobnym wzorem, o prostej i oszczędnej formie.

Od czego zacząć

Aranżując wnętrze w stylu minimalistycznym trzeba zadbać o harmonię, stylowe i gustowne dodatki. Kluczowe znaczenie ma również jakość. Choć styl minimalistyczny charakteryzuje się stonowaną, jasną kolorystyką, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wpuścić trochę koloru do wnętrza. Urozmaici go, doda energii i polotu. Można postawić na odrobine orientalnego powiewu. Szyku i elegancki dodadzą zasłony z welwetu z ozdobnym pasem ze złotym nadrukiem. Takie zasłony inspirowane stylem orientalnym przyciągają wzrok, pięknie się układają, dodadzą ciepła minimalistycznemu wnętrzu. Mimo tak oryginalnej dekoracji okiennej, wnętrze pozostaje delikatne i pełne łagodności.

Jowita Labys, dekoratorka w firmie Eurofirany

Źródło: Blog Eurofiran o wystroju, aranżacjach i projektowaniu wnętrz (eurofirany.com.pl)


Data publikacji: 29.03.2024
Przeczytaj również

Trendy:
Czym jest biophilic design? Jak stworzyć biofiliczne wnętrza
Biophilic design, czyli projektowanie zgodne z naturą, to odpowiedź na pragnienie odnalezienia równowagi między nowoczesnością a naturą. To więcej niż tylko trend — to… więcej »
Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!
Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla przedsiębiorstw, które chcą… więcej »
Handel:
Global Innovation Awards 2024: Poznaj najlepsze sklepy z artykułami domowymi na świecie
Jak co roku, w marcu międzynarodowa organizacja branżowa International Housewares Association (IHA) ogłosiła w Chicago wyniki światowego konkursu Global Innovation Awards… więcej »