Przyszłość produkcji tekstyliów domowych: mniej zapasów i odpadów, wyższe marże

O produkcji na żądanie oraz o trendach na rynku tekstylnym rozmawiamy z Łukaszem Werskim, Sales Managerem na Polskę firmy Kornit Digital Europe.

Zmiany w przemyśle lekkim są coraz bardziej dynamiczne. Coraz więcej konsumentów oczekuje spersonalizowanych produktów wytwarzanych lokalnie w odpowiedzialny sposób oraz szybkiej dostawy. Jak technologia produkcji na żądanie może pomóc producentom nadążyć za tymi trendami?

Termin „na żądanie” oznacza „zdolny do reagowania w czasie rzeczywistym”, więc nadążanie za obecnymi trendami jest wpisane w model produkcji na żądanie. W przeciwieństwie do firm bazujących na długotrwałych, opartych na prognozach modelach produkcyjnych, które nieuchronnie generują nadmiarowe odpady i zmniejszają rentowność, przedsiębiorstwa wykorzystujące produkcję na żądanie mogą szybko reagować na nowe zapotrzebowanie i zapewnić taką podaż, jaka odpowiada istniejącemu popytowi, aż do poziomu pojedynczego zamówienia. Mogą tworzyć próbki na życzenie, oferować nieskończone możliwości produktowe poprzez sklepy internetowe oraz reagować na zakłócenia na rynku – wąskie gardła w łańcuchu dostaw, zmienność społeczno-polityczną, inflację, braki siły roboczej itp. – szybko łagodząc jakiekolwiek ryzyka, na które są narażone firmy związane z wolnymi, analogowymi procesami.

Co więcej, „cyfrowy” aspekt tej technologii umożliwia producentom i markom pogłębienie relacji z konsumentem oraz pozyskiwanie danych o rynku i produktach. Oznacza to wykorzystanie sztucznej inteligencji do zrozumienia, czego konsumenci pragną w danym momencie i dopasowanie do tego aktywności w mediach społecznościowych, aplikacjach do projektowania online, zaangażowania związanego z wydarzeniami sportowymi, koncertami, festiwalami itp.  Zatem produkcja na żądanie nie tylko ogranicza powstawianie odpadów i jest przyjazna dla środowiska, ale także zapewnia satysfakcjonujące doświadczenia dla konsumentów oraz projektantów, marek i producentów.

Czy mógłby Pan podać przykłady firm, które stosują takie technologie w Polsce?

Przykładem może być SE-DA. To profesjonalny dostawca wysokiej jakości tekstyliów dla hoteli, restauracji i placówek opieki zdrowotnej, a także artykułów wyposażenia wnętrz. Oferują szeroki asortyment tkanin dekoracyjnych, w tym zasłon, rolet, pościeli, szlafroków, ręczników, kapci oraz dywaników łazienkowych. Technologia Kornit umożliwia im drukowanie i szycie różnych elementów w różnych materiałach i ilościach na żądanie. Mogą dostarczać produkty spełniające surowe standardy odporności na pranie, ścieranie i wpływ światła, a także cechujące się wysoką jakością dotyku. Jednocześnie firma uzyskuje lepsze marże, ponieważ nie produkuje na zapas. Pracuje z różnorodnymi materiałami, wykorzystując proces produkcji przyjazny dla środowiska.

Inny przykład z Polski to Print Logistic, który jest innowatorem w cyfrowym druku na żądanie dla odzieży i tekstyliów, obejmującym szeroki zakres tkanin i dzianin. Bezproblemowo integrując się ze wszystkimi głównymi platformami e-commerce, firma oferuje kompleksowe usługi realizacji zamówień swoim klientom, w tym drukowanie, cięcie, szycie i wysyłkę bezpośrednio do końcowego konsumenta.

Zakup nowoczesnych technologii produkcji to dla wielu polskich firm zbyt duża inwestycja. Co mogą zrobić tacy przedsiębiorcy, aby nadążać za zmieniającym się rynkiem?

Transformacje technologiczne stanowią znaczący wydatek, co z pewnością jest wyzwaniem dla firm. Niemniej jednak nasza rosnąca sieć producentów wyposażonych w cyfrowe możliwości produkcji na żądanie stanowi znaczącą szansę dla projektantów, marek, detalistów oraz rozwijających się drukarni, które mogą zlecać realizację tym, którzy nie tylko są gotowi szybko ją wykonać, ale mogą być również zlokalizowani bliżej końcowego konsumenta. Wierzymy w uczynienie produkcji tekstyliów czystszą, bardziej zrównoważoną i odpowiedzialną, nie tylko poprzez bardziej ekologiczną produkcję, ale także poprzez lokalizację realizacji – eliminując znaczny czas, koszty i związane z międzynarodowym transportem marnotrawstwo. Dlatego budujemy sieć Global Fulfillment Network, która łączy zleceniodawców z tymi, którzy są w stanie spełnić ich potrzeby z szybkością, jakością, niezawodnością i spójnością. Dla marek jest to korzyść, oferująca skalowalność (zarówno pod względem wolumenów produkcji, jak i zasięgu globalnego) przy bardzo niewielkich nakładach początkowych. To prawdopodobnie nie jest zbieg okoliczności, że wielu producentów nabywających nasze systemy pochodzi z miejsc często kojarzonych z realizacją offshore, którzy nie chcą stracić rynku z powodu przenoszenia produkcji z powrotem (reshoring).

 Jak Pana zdaniem będzie wyglądała produkcja odzieży i tekstyliów domowych za 10 lat?

Dotarliśmy już do punktu, w którym większość odzieży kupuje się w internecie; w połączeniu z możliwością realizacji zamówień na żądanie trend ten z natury zmniejsza potrzebę utrzymywania zapasów. Biorąc pod uwagę eksplozję aplikacji do projektowania, rozwój modelowania wirtualnego, sztucznej inteligencji i rozprzestrzenianie się szybkich, wysoce responsywnych technologii produkcji cyfrowej na całym świecie, przewidujemy, że branża będzie minimalizowała produkcję odpadów, jednocześnie umożliwi konsumentom i markom posiadanie produktów zgodnych z ich wyobrażeniami. Będą one produkowane w sposób odpowiedzialny, bez uszczerbku dla jakości i możliwości graficznych. Widzimy producentów mniej wystawionych na dynamikę rynku i lepiej przygotowanych do wykorzystywania szans i dostosowywania się do tego, co się dzieje. Przewidujemy mniej odpadów, mniejszy ślad węglowy, wyższe marże i rynek, na którym ludzie będą mogli wybierać projekty wyposażenia wnętrz ograniczone jedynie ich wyobraźnią.

 

 

Data publikacji: 21.12.2023
Przeczytaj również

Technologia:
Wykorzystaj upcykling i twórz stylowe „nowe” tkaniny z nadrukami cyfrowymi
 Jeśli jesteś dostawcą tekstyliów lub dekoratorem, możesz myśleć o posiadanych zapasach starych, nieatrakcyjnych tkanin jak o obciążeniu – utopionym koszcie, czymś,… więcej »
Nowości:
Tchnij nowe życie w wystrój wnętrz z Kornit Digital. Poznaj druk na żądanie
Praca zdalna zachęciła ludzi na całym świecie do zainteresowania się ich potrzebami związanymi z wystrojem wnętrz, a także do robienia większości zakupów online.… więcej »
Technologia:
5 wskazówek, jak zoptymalizować produkcję tekstyliów domowych, dopasowując ją do oczekiwań dzisiejszych konsumentów
Odkąd świat zaczął pracować z domu, inaczej postrzegamy naszą prywatną przestrzeń. Pojawiają się nowe oczekiwania i stare problemy, zmuszając ludzi na całym świecie… więcej »