Polskie meble podbijają świat

Produkcja mebli jest silnie rozwijającym się przemysłem w polskiej gospodarce o globalnym znaczeniu i dużym potencjale wzrostu. Polska należy nie tylko do europejskich, ale także światowych liderów w produkcji i eksporcie mebli.

W 2017 roku zarejestrowano w Polsce ponad 1100 nowych podmiotów związanych z produkcją mebli. To czyni nas drugim największym rynkiem w Unii Europejskiej. Wyprzedziliśmy kraje takie jak: Hiszpania, Niemcy, Francja i Holandia. Obecnie w całej UE zarejestrowanych jest około 120 tysięcy firm z tej branży (z czego ponad 27 000 podmiotów zlokalizowanych jest właśnie w Polsce).

Szacuje się, iż wartość produkcji sprzedanej polskich mebli w 2018 roku wyniesie 49 mld zł (wzrost o około 2,7 mld zł w porównaniu z rokiem poprzednim). Prognozy na najbliższe lata również są optymistyczne. Zakłada się, że już w 2019 roku produkcja sprzedana polskiej branży meblarskiej przekroczy wartość 50 mld zł.

Producenci mebli są bardzo ważni dla całej polskiej gospodarki. Pod względem eksportu netto zajmujemy 2 miejsce, zaraz po producentach części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych.

Polskie firmy mają bardzo szeroką gamę produktów. Produkują meble przeznaczone dla różnych segmentów rynku, zarówno dla bogatych, jak i dla mniej zamożnych.

Polska w czołówce największych na świecie eksporterów mebli

W 2017 roku Polska awansowała na trzecie miejsce wśród największych światowych eksporterów mebli. Pierwszym z nich były Chiny, z wynikiem 50,1 mld Euro. Drugie miejsce zajęły Niemcy (11,0 mld Euro). Trzecie miejsce zajmuje Polska z wynikiem 9,8 mld Euro, a czwarte Włochy (9,6 mld Euro).

Ponad 90% produkcji sprzedanej polskiej branży meblarskiej przeznaczone jest na eksport, a około 87% trafia na rynki europejskie. Szacuje się, że w 2018 roku wartość eksportu polskich mebli wyniesie około 47 mld PLN. Większość mebli zostanie sprzedana przez polskich producentów do Niemiec (około 36% całkowitego eksportu), Czech (około 8%) i Wielkiej Brytanii (6%). Polscy producenci mebli mają klientów również poza Unią Europejską, w takich krajach jak USA, Rosja, Chiny.

Wśród produktów eksportowych dominują meble tapicerowane i elementy meblowe. W 2018 r. spodziewamy się, iż udział tylko tych dwóch grup towarowych w całej strukturze eksportu polskich mebli wyniesie ponad 52%.

Przemysł meblarski jest jednym z największych pracodawców w Polsce

Cały przemysł meblarski zatrudnia prawie 180 tysięcy osób, a duże i średnie firmy meblarskie tworzą miejsca pracy dla około 130 tysięcy osób.

Polski sektor meblarski jest wspierany przez rząd

Polska Agencja Inwestycji i Handlu realizuje program promocji branży meblarskiej, którego celem jest promocja polskiej gospodarki w oparciu o polskie marki produktów wchodzące w zakres Krajowej Inteligentnej Specjalizacji. Działania realizowane w ramach zadania koncentrują się na promocji całego przemysłu meblarskiego.

Polskie stoisko prezentujące krajowy sektor meblarski podczas IMM COLOGNE 2019 można znaleźć w hali 5.1, stoisko nr. A-033

Więcej informacji na: polish-design-furniture.com

Data publikacji: 8.01.2019
Przeczytaj również

Rynek:
Jak zyskać klientów w czasie nowych wyzwań?
Otwarcie sklepów i centrów handlowych zmotywowało większość firm do aktualizacji prognoz nadchodzących zmian oraz kierunków dalszego rozwoju. Jak pokazuje poprzedni… więcej »
Handel:
Podsumowanie wyników centrów i sieci handlowych
Retail Institute, RI, analizuje zjawiska zachodzące w branży centrów i sieci handlowych. Ekspertyzy RI opierają się na badaniach realizowanym w grupie ponad 140 centrów… więcej »
Handel:
Zachowania konsumenckie oraz plany zakupowe po COVID-19
Co trzeci konsument planuje zrobić zakupy w ciągu tygodnia od otwarcia centrów handlowych. Ograniczenia wydatków w handlu detalicznym mogą spaść od 8,3% do nawet 23,7%, a… więcej »