Styl wiktoriański – luksus, efektowne dekoracje i eleganckie tekstylia domowe

Dziś największą popularnością cieszą się minimalistyczne, nowoczesne wnętrza. Bez trudu możemy znaleźć więc dekoracje i dodatki, które odpowiadają na te trendy. Co jeśli jednak podobają się nam wnętrza bardziej bogato udekorowane, oryginalne, bardziej wyraziste…iście królewskie? Odpowiedź na takie estetyczne upodobania jest jedna – styl wiktoriański. Styl wiktoriański wnętrza urzeka wyjątkową, królewską elegancją.

Historia stylu

Styl wiktoriański wykształcił się w wieku XIX, epoce panowania królowej Wiktorii, czyli złotym okresie dla brytyjskiego imperium. Styl ten łączył w sobie elementy z różnych epok i stron świata. Nic więc dziwnego, że wyróżnia go bogactwo form i czasem przesadna dekoracyjność oraz przepych. Jest więc zupełnym przeciwieństwem minimalistycznych kierunków aranżacyjnych, co nie oznacza, że dziś nie warto zwrócić na niego uwagi. Elementy stylu wiktoriańskiego mogą doskonale uzupełnić współczesne stylizacje wnętrz, dodając im oryginalności, przytulności i wyrazistego charakteru. Czym wyróżnia się styl wiktoriański i jakie są wnętrza rodem z epoki królowej Wiktorii?

Wnętrza w stylu wiktoriańskim to przede wszystkim wnętrza przytulne i bardzo bogato udekorowane. Wyróżnia je wyrazista kolorystyka, zdobione, drewniane meble, efektowne wzory i eleganckie tkaniny. Meble w stylu wiktoriańskim były zwykle ciężkie i duże, zrobione z mahoniowego bądź dębowego drewna. Mebli bywało zwykle dość dużo, przez co wnętrza wydawały się nieco zagracone i mało przestronne. Kluczowym punktem takich aranżacji były także bogato zdobione tłoczonymi wzorami tkaniny. Do tego lampy, lustra, obrazy w złoconych ramach, komplety ceramiki w przeszklonych witrynach, haftowany obrusy – prawdziwy festiwal obfitości. Dziś takie wnętrza byłby przede wszystkim mało funkcjonalne. Jak więc współcześnie urządzić wnętrze w stylu wiktoriańskim, aby było piękne i praktyczne?

Współczesny dom w stylu wiktoriańskim

Dziś raczej nikt z nas nie zdecydowałby się na zastawienie całego salonu dużymi, ciężkimi meblami. Aby zachować przestronny charakter pomieszczenia, dobrze jest wybrać jeden wyrazisty mebel, który będzie pasował do stylu i przyciągał uwagę. Oryginalność stylu i jego niepowtarzalny charakter można osiągnąć za pomocą innych dodatków, np. tkanin. W stylu wiktoriańskim doskonale zaprezentują się np. zasłony obficie udekorowane wzorami. Idealnie skomponują się też z takim wnętrzem tkaniny zdobione motywami w kolorze złota.

Wzory powinny pojawić się także np. na poduszkach dekoracyjnych czy dywanach. Nastrój we wnętrzach w stylu wiktoriańskim budujemy dzięki eleganckim, stylowym lampom. W takich aranżacjach nie może zabraknąć oczywiście złota. Sprawdzają się tu świetnie figurki dekoracyjne, patery, świeczniki i wazony ze złotymi aplikacjami. Do dekoracji wnętrza można użyć też sztucznych kwiatów. Na ścianach powinny znaleźć się obrazy i lustra – najlepiej w bogato zdobionych ramach.

Źródło: Eurofirany

Więcej inspiracji na https://www.eurofirany.com.pl/blog/

Data publikacji: 30.09.2021
Przeczytaj również

Trendy:
Dekoracje okienne sterowane elektrycznie – kiedy warto w nie zainwestować?
Niektórzy lubią, gdy budzą ich pierwsze promienie słońca wpadające przez okno, jednak wielu z nas woli spędzić leniwy poranek w półmroku sypialni. Niezależnie od… więcej »
Aktualności:
GIA Top Window Award: Polska wystawa wśród czterech najlepszych na świecie!
29 września 2021 ogłoszono wyniki światowego konkursu na najlepsze wystawy sklepów z branży wyposażenia domu. Wśród czterech zwycięzców znalazła się firma z Polski.… więcej »
Szkolenia i konferencje:
Trendy, visual merchandising, branding – 5 dni bezpłatnych wykładów dla branży wyposażenia wnętrz i AGD
Od 27 września do 1 października 2021 r. będzie można uczestniczyć w wirtualnym wydarzeniu dla branży wyposażenia wnętrz Connect FALL. Organizator, International… więcej »