Rynek meblarski na Warmii i Mazurach – zmiany, nowości, trendy 

Pod tym tytułem, 5 lipca 2022 roku, odbyła się konferencja online, którą zorganizowało Województwo Warmińsko-Mazurskie. Celem wydarzenia było wsparcie firm meblowych wiedzą, która pomoże im się rozwijać w czasie nowych wyzwań.

Uczestników konferencji powitał  Jerzy Osika – moderator wydarzenia, prezes firmy Promedia, która jest Partnerem Strategicznym Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.  Z tym większą przyjemnością zapowiedział on pierwszego wykładowcę, Panią Joannę Gruszczyńską – Menedżera ds. Kluczowych Klientów w OIGPM. W swojej prezentacji pt. „Warmia i Mazury jako atrakcyjne miejsce do prowadzenia  biznesu w branży meblarskiej” prelegentka przedstawiła wiele ciekawych informacji o regionie, jego znaczeniu i walorach dla firm meblowych. Z wykładu można było dowiedzieć się m.in., że Warmia i Mazury posiadają najwyższy wskaźnik koncentracji producentów mebli w Europie i cieszą się największą liczbą wytwórców, budujących potencjał krajowej gospodarki w tym sektorze. Prezentacja dostarczyła też uczestnikom wielu cennych informacji o pozycji, mocnych stronach i wyzwaniach polskiego przemysłu meblarskiego, będącego drugim eksporterem mebli na świecie.

Drugi wykład, pt. „Jak, w nowej rzeczywistości rynkowej, wykorzystać targi, by zwiększyć eksport w branży meblarskiej” poprowadził Jerzy Osika – ekspert biznesu meblarskiego i sprzedaży, międzynarodowy wykładowca, szkoleniowiec, doradca i wydawca. Przedstawiając i komentując najnowsze wyniki badań, potwierdził on, że w nowej rzeczywistości targi nadal będą pełniły ważną rolę w zdobywaniu nowych rynków. Pokazał jednocześnie, jak w ślad za zmieniającymi się oczekiwaniami odwiedzających, rosnącą rolą wartości i technologii, zmieniać się będą targi i ich wystawcy. Podał wiele inspirujących przykładów z różnych stron świata, które pomogą polskim producentom zwiększyć efektywność sprzedażową i marketingową działań wystawienniczych na międzynarodowych rynkach.

Sposoby poszukiwania poddostawców/kontrahentów w obecnej sytuacji rynkowej oraz najnowsze zmiany w przepisach celnych na terenie Wielkiej Brytanii zaprezentowała Marzena Kwaśna, ekspert w biurze Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Londynie. W bardzo ciekawym wystąpieniu przybliżyła uczestnikom brytyjski rynek meblowy, pokazując jednocześnie szanse na wzrost sprzedaży polskich mebli. Podpowiedziała zarówno, jak realizować, dynamicznie rozwijającą się w Wielkiej Brytanii sprzedaż online, jak też, w jaki sposób znaleźć partnerów biznesowych i z jakich targów skorzystać. Omówiła ponadto regulacje prawne i potencjał polskich mebli na rynku brytyjskim, który jest trzecim co do wielkości odbiorcą naszych wyrobów. Wykład potwierdził, jak ważne w zdobywaniu nowych rynków są wielokanałowe działania sprzedażowe i marketingowe.

Joanna Irzabek, Business Development Manager w Zagranicznym Biurze Handlowym PAIH w Oslo podzieliła się wiedzą, jak w obecnej sytuacji rynkowej znaleźć poddostawców i kontrahentów w Norwegii, omawiając jednocześnie najnowsze zmiany w przepisach celnych w tym państwie. Polska jest w pierwszej siódemce krajów, z których Norwegia importuje meble i jest w czołówce państw o najwyższym wzroście eksportu do Norwegii. Co ciekawe, największy wzrost udziału w norweskim imporcie miały meble kuchenne. Po pandemii odnotowano znaczny wzrost sprzedaży mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w tym państwie, co dodatkowo przemawia za zainteresowaniem się przez eksporterów tym wymagającym i jednocześnie atrakcyjnym rynkiem. Przedstawienie podczas wykładu charakterystyki „stylu skandynawskiego” pomoże przedsiębiorstwom z Warmii i Mazur w dopasowaniu oferty do oczekiwań norweskich klientów. Zapoznanie się z najważniejszymi kanałami dystrybucji ułatwi naszym firmom znalezienie najlepszych partnerów handlowych.

Sposoby pozyskiwania kontrahentów dla branży meblarskiej w Niemczech, przedstawiła Anna Polańska, ekspert w biurze PAIH we Frankfurcie. Z wykładu można było dowiedzieć się m.in., jak mieszkają Niemcy, jakie trendy charakteryzują branżę meblarską w tym państwie, dlaczego warto sprzedawać online, co warto wiedzieć o niemieckiej ustawie o opakowaniach i o przetargach publicznych. Niemcy to główny rynek zbytu polskich mebli, dlatego każda z informacji przedstawionych podczas prelekcji może mieć dla firm z Warmii i Mazur duże znaczenie. Po wielu latach wzrostu, w roku 2021 spadły wydatki gospodarstw domowych na meble. Aż 85 proc. Niemców planuje w związku z inflacją redukcję wydatków w szczególności na meble oraz elektronikę. Chcąc nadal odnosić sukcesy na tym rynku powinniśmy cały czas aktualizować o nim swoją wiedzę.

Konferencja pokazała Warmię i Mazury jako miejsce atrakcyjne do prowadzenia biznesu w branży stanowiącej inteligentną specjalizację regionu. Potwierdziła także, jak ważne jest aktualizowanie informacji o narzędziach eksportowych dla branży meblarskiej, obecnych sposobach poszukiwania poddostawców/kontrahentów oraz obowiązujących przepisach. Pozwoli to firmom z regionu odpowiadać na nowe wyzwania i móc skutecznie oferować nowe rozwiązania na rynku krajowym, jak i na arenie międzynarodowej.

Konferencja meblarska została zrealizowana w ramach projektu „Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2020+“ dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego  na lata 2014-2020.

Data publikacji: 8.07.2022
Przeczytaj również

Aktualności:
Cross-Border E-commerce: Rozwiń e-sprzedaż na rynkach zagranicznych. Ostatnie dni na bezpłatne zgłoszenia!
Już 16 maja firmy zainteresowane rozwojem e-sprzedaży na rynkach zagranicznych będą mogły skorzystać z bezpłatnych wykładów i porad ekspertów podczas konferencji… więcej »
Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!
Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla przedsiębiorstw, które chcą… więcej »
Aktualności:
Udany debiut Home & Garden Congress.
Branża Dom i Ogród stawia na rozwój e-commerce
13 marca 2024 w hotelu Sound Garden w Warszawie przedstawiciele firm z branży Dom i Ogród oraz dostawcy nowoczesnych narzędzi i usług z zakresu e-commerce spotkali się na 1.… więcej »