Heimtextil 2022: Jak biznes tekstyliów domowych i kontraktowych zaprezentował się we Frankfurcie

Nowa, pandemiczna rzeczywistość przyzwyczaiła nas do odwoływania i przekładania imprez wystawienniczych. Nic więc dziwnego, że także przed najważniejszym w roku, światowym wydarzeniem w branży tekstyliów domowych, dało się wyczuć niepewność wśród wystawców, jak i odwiedzających, czy targi Heimtextil w ogóle w tym roku się odbędą. Z tym większą radością powitano powrót tekstylnego święta do Frankfurtu. Pierwszy raz w historii zamiast w styczniu, w nowej wersji „Summer”, targi zorganizowano w czerwcu (21-24.06.22). Tym razem wystawcy zaprezentowali się w trzech halach: 3,4,6 (w szóstym pawilonie swoje oferty przedstawiły firmy z Azji). 

Podczas bezpośrednich rozmów z wystawcami, odniosłem wrażenie, że znakomita większość z nich cieszyła się z faktu, że znów mogli we Frankfurcie wrócić do spotkań z klientami, bezpośrednich kontaktów, za którymi tęsknili w czasie przymusowej izolacji. Większość opinii potwierdzała, że choć odwiedzających pojawiło się mniej, niż przed pandemią, to rekompensatą była ich lepsza jakość. Na odwiedzenie imprezy, w nietypowym okresie, zdecydowali się w większości ci, którzy wiedzieli, po co wybrali się na targi i w czasie rozmów jasno formułowali swoje oczekiwania. Sporo stałych wystawców zwróciło uwagę na większą, niż do tej pory liczbę nowych klientów. W sytuacji, gdy część firm zrezygnowała w tym roku z wystawiennictwa, ich dotychczasowi goście zyskali czas na odwiedzenie stoisk firm, z którymi wcześniej nie mieli okazji się spotkać.

Wysoka była też jakość wystawców z branży tekstyliów domowych, w tym atrakcyjność ich oferty, sposobu jej prezentacji i obsługi klienta. Powrót do natury, dbałość o środowisko naturalne, łączenie tradycji z nowoczesnością i korzystanie z nowoczesnych technologii, także dla dobra planety – widoczne były na stoiskach, podczas wykładów, jak i w strefie trendów (w hali 4.0), która tradycyjnie cieszyła się dużym powodzeniem wśród targowych gości. Trendy i sposób ich prezentacji, były na tyle interesujące, że opowiem o nich więcej w oddzielnym artykule.

Nowością było zorganizowanie w tym samym czasie (lecz w halach: 8,9,11 i 12), odbywających się w cyklu dwuletnim, targów technologii szwalniczej (Texprocess) i tekstyliów technicznych (Techtextil). Wydarzenia te były okazją do poznania innowacyjnych rozwiązań, automatyzacji i digitalizacji, przyjaznych środowisku materiałów i procesów technologicznych. Targom towarzyszyły wydarzenia edukacyjne: Techtextil i Texprocess Forum. Pierwszy raz, obydwie imprezy dostępne były (od 13.06 do 8.07) też w wersji wirtualnej.

Okazją do mniej formalnych spotkań dla wystawców i odwiedzających wszystkie trzy imprezy było wieczorne wydarzenie Get-Together, zorganizowane na otwartej przestrzeni targowej. Impreza zgromadziła tłumy gości, którzy chętnie wspólnie biesiadowali i świetnie się bawili, korzystając także z dobrej, tanecznej muzyki.

Łącznie, na Heimtextil, Techtextil i Texproces, obecnych było 2300 wystawców i 63 000 odwiedzających ze 117 krajów. Najwięcej targowych gości przybyło z: Włoch, Francji, Turcji, Wielkiej, Brytanii, Niderlandów, Belgii, Hiszpanii i Polski. Spoza Europy prym wiedli przybysze z Pakistanu, Indii, Korei i USA. Mieli oni okazję odwiedzić stoiska 24 polskich wystawców z branży tekstyliów domowych na Heimextil i 15 na Techtextil/Texprocess.

Co i jak zaprezentowali polscy wystawcy na targach we Frankurcie? Jak je oceniają z perspektywy czasu? O tym dowiesz się z następnych relacji.

Najbliższa edycja Heimtextil odbędzie się w dniach 10-13 stycznia 2023 r., a Techtextil i Texprocess 23-26 kwietnia 2024 roku. Warto już dziś zaznaczyć te daty w swoim targowym kalendarzu.

Jerzy Osika

Data publikacji: 27.07.2022
Przeczytaj również

Targi:
Targi LUBDOM w Lublinie oraz Wschodni Kongres Naukowy Designu i Architektury już w kwietniu
Renomowani producenci, znane marki, eksperci budowlani i przedstawiciele branży architektonicznej! Odwiedź największe targi budowlane w regionie! Targi LUBDOM już 13-14… więcej »
Targi:
Targi firmy Eurofirany: nowości, autorskie kolekcje, wspaniała atmosfera
Za nami kolejna edycja targów wewnętrznych firmy Eurofirany, skierowanych do klientów i partnerów biznesowych marki. Była to niepowtarzalna okazja do tego, aby zobaczyć w… więcej »
Targi:
Najbardziej międzynarodowe targi mebli w Polsce już za chwilę. Poznaj program towarzyszący
Kupcy z ponad 70 krajów zapowiedzieli swój udział w największych w Europie Środkowo-Wschodniej międzynarodowych kontraktacjach meblowych MEBLE POLSKA. Kolejna edycja tych… więcej »