Marcin Dekor: elektryczne rolety z tkanin z recyklingu zasilane słońcem

Elektryczne rolety rzymskie Eco Lifestyle firmy Marcin Dekor napędzane są czystą energią słoneczną. Umożliwia to bateria fotowoltaiczna, montowana na ramie okiennej albo bezpośrednio na szybie – od wewnątrz pomieszczenia. Co więcej, osłony szyte są z tkanin powstałych z recyklingu butelek plastikowych. Bo ekologiczny styl życia może łączyć się i z doskonałym wzornictwem i z codziennym komfortem.

Nowe rolety rzymskie OZE, wprowadzone do oferty Marcin Dekor, przeznaczone są zwłaszcza do budynków, w których doprowadzenie zasilania elektrycznego byłoby kłopotliwe lub wiązałoby się z naruszeniem ściany. Równie dobrze jak w modernizowanych budynkach mogą mieć jednak zastosowanie w nowych. Wszędzie, gdzie się pojawią, pozwolą obniżyć zużycie prądu i w prosty, wygodny sposób skorzystać z dobrodziejstw odnawialnych źródeł energii.

Rolety Eco Lifestyle – wygoda w duchu plug and play

Mechanizm nowej rolety napędzany jest przez silnik zainstalowany w rurze nawojowej. Towarzyszy mu bateria dostarczająca prąd stały o napięciu 7,4 V, podłączona do niewielkich rozmiarów ogniwa fotowoltaicznego montowanego na ramie okiennej (od strony zewnętrznej) lub bezpośrednio na szybie (od wewnątrz pomieszczenia). Pracą osłony steruje się za pomocą pilota. Dzięki temu okno można zasłonić lub odsłonić np. bez wstawania od biurka czy podnoszenia się z łóżka.

Rozwiązanie wprowadzone przez Marcin Dekor ma kilka ważnych atutów. – Pozwala korzystać z komfortu, jaki dają rolety elektryczne, nawet tam, gdzie nie wykonano wcześniej instalacji zasilającej. I to bez wielkiego kucia w ścianach, co ucieszy m.in. osoby wynajmujące mieszkanie oraz te, które w trakcie remontu zapomniały o rozprowadzeniu przewodów – podkreśla Monika Kruszewicz, ekspertka firmy.

Na tle rozwiązań akumulatorowych rolety Eco Lifestyle wyróżniają się z kolei brakiem konieczności cyklicznego wyjmowania baterii, ładowania jej i ponownego montowania. Nie ma już też ryzyka, że w najmniej odpowiednim momencie prądu w akumulatorze zabraknie.

 

Ekologia we wszystkich odcieniach…

Rolety zasilane słońcem zbliżają nas do świata, w którym czysta energia ze źródeł odnawialnych zastępuje prąd wytwarzany ze źródeł kopalnych. To ważne dla klimatu, a więc i dla warunków życia na Ziemi dla nas samych, naszych dzieci oraz wnuków. Projektanci nowego rozwiązania poszli jednak dalej. Zaproponowali, by rolety Eco Lifestyle były szyte z tkanin powstających z przetwarzania zużytych butelek. Tak powstały kolekcje Recycling oraz Heath Care, oferowane w 16 miłych dla oka odcieniach bieli, beżu, brązu, różu, błękitu i szarości – od najdelikatniejszej, gołębiej, aż po grafit bliski czerni.

Materiały te są miękkie i bardzo przyjemne w dotyku. Aż trudno uwierzyć, że powstają z przędzy recyclingowej – produkowanej ze zużytych butelek, i to w liczbie aż 32 na każdy metr bieżący tkaniny. To ogromnie inspirujące, ile odpadów jesteśmy w stanie przetworzyć z tak doskonałym rezultatem, tym samym przyczyniając się do ochrony naszego wspólnego środowiska. A jednocześnie wspierać polskich producentów, którzy działają z poszanowaniem zasad ekologii.

Kolekcja Recycling ma uniwersalne parametry użytkowe. Linia Health Care natomiast obejmuje tkaniny funkcyjne, czyli posiadające dodatkowe funkcje ochrony zdrowia. Specjalne apretury antygrzybiczne i antystatyczne (przeciwkurzowe) sprawiają, że materiały te są szczególnie polecane do pokoi małych i dużych alergików, a także wszędzie tam, gdzie ważna jest niemal sterylna czystość otoczenia. Ze względu na właściwości antygrzybiczne tkaniny funkcyjne z sukcesem stosuje się także w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza, takich jak kuchnia czy łazienka.

…i efektownych, spersonalizowanych formach

Rolety rzymskie najczęściej kojarzą się z prostym brytem tkaniny poprzecinanym poziomymi szprosami. Jednak rodzajów rolet rzymskich jest więcej, a w kolekcji Eco Lifestyle są aż cztery. Każdy z nich bazuje na nieco innej technice, co pozwala osiągnąć różne efekty wizualne zarówno przy odsłoniętym, jak i zasłoniętym oknie.

Najbardziej popularny typ to Back. Tunele znajdują się na tylnej stronie rolety, a dystanse między nimi są identyczne, przez co tkanina składa się w równej wysokości fałdy. Podobnie konstruowana jest roleta typu Front, jednak tunele umieszczone na jej przedniej stronie stanowią dodatkowy element dekoracyjny – co ma szczególny potencjał przy tkaninach gładkich.

Kolejny rodzaj rolety rzymskiej to Waterfall. Tunele znajdują się po stronie tylnej, a odległości między nimi zwiększają się ku dołowi. Roleta typu Cascade natomiast ma rozmieszczone w równych dystansach tunele po stronie tylnej, od przodu jednak wzbogacają jej wygląd dodatkowe fałdy dekoracyjne.

Wybór sposobu marszczenia rolety rzymskiej to jednak wciąż nie wszystko! Rolety rzymskie Eco Lifestyle można spersonalizować poprzez nadrukowanie wybranej grafiki. Obszerny katalog zawiera wiele wzorów dostępnych w bogatej palecie kolorystycznej, obejmującej także folię metaliczną oraz flok, a ponadto podsuwa propozycje lokalizacji dekoru. Nadruk wykonywany jest poprzez nanoszenie na tkaninę folii termotransferowej, która wtapia się w trójwymiarową powierzchnię tkaniny. Technologia ta zapewnia bardzo dobre pokrycie kolorem oraz ostre, wyraziste krawędzie nadruku.

Wszelkie szczegóły dotyczące zarówno kwestii technicznych, w tym montażu rolet OZE,
jak i dostępnych wariantów wizualnych rolet z kolekcji Eco Lifestyle można znaleźć na stronie http://marcindekor.com.pl/rolety-oze/

Data publikacji: 3.03.2022
Przeczytaj również

Aktualności:
Znana projektantka w Hucie Julia. Kulisy produkcji nowej kolekcji biżuterii Anny Orskiej
Jeszcze w ubiegłym stuleciu karkonoskie tradycje szklarskie prężnie się rozwijały, czyniąc z regionu główny ośrodek szkła kryształowego w Polsce. Z czasem jednak… więcej »
Nowości:
Eco Lifestyle – elektryczne rolety rzymskie Marcin Dekor zasilane słońcem
Jak najlepiej oszczędzać prąd? Mądrze – czyli tak, by nie musieć rezygnować z komfortu. Do wartych polecenia rozwiązań należą elektryczne rolety rzymskie Eco Lifestyle… więcej »
Nowości:
Kanapa na żądanie. Innowacyjny projekt start-upu meblowego Cozmo i Kornit Digital
Firma Kornit Digital („Kornit”) podjęła współpracę ze start-upem meblowym Cozmo i londyńskim studiem projektowym Raw-Edges, aby zaprezentować nieograniczoną… więcej »