edrone –narzędzie Marketing Automation i CRM dla e-commerce pozyskuje 20 mln inwestycji na rozwój w Polsce i Brazylii

edrone – firma tworząca system Marketing Automation i CRM dedykowany dla e-commerce ogłosiła kolejną rundę finansowania. Fundusze, w tym INventures, Mueller Medien, Atmos i PortfoLion wsparły edrone łączną kwotą 20 milionów złotych. Lead inwestorem w tej rundzie był INventures.

Jest to odpowiedź na intensywny rozwój firmy, która w 2023 roku osiągnęła blisko 7 milionów dolarów ARR oraz wycenę 120 milionów złotych. Inwestycja wyniosła 20 milionów, w tym udział nowego kapitału, to ponad 10 milionów od INventures. Kolejne 10 milionów zainwestowały pozostałe fundusze przez konwersję kapitału dłużnego na udziały.

Środki w dużej mierze zostaną przeznaczone na rozwój oddziału w Brazylii oraz zatrudnienie nowych pracowników.

W 2023 roku podwoiliśmy przychody w Brazylii. Nowo pozyskane fundusze pozwolą nam  przyspieszyć działania na tym rynku. Skupimy się również na poprawie procesów biznesowych w Polsce, a kolejne inwestycje w produkt, pozwolą nam jeszcze lepiej wykorzystywać możliwości automatyzacji ze wsparciem sztucznej inteligencji  – mówi Michał Blak, Co-Founder i CEO edrone. 

Nowi inwestorzy

Nowym inwestorem jest INventures, poznański fundusz VC, którego filozofia opiera się na długoterminowym wsparciu przedsiębiorstwa na różnych etapach rozwoju. Specjalizuje się w strategicznym doradztwie, pomagając firmom doskonalić ich kluczowe obszary działalności. edrone to dziewiąta inwestycja funduszu. 

Produkt, metryki biznesowe oraz pomysł na rozwój międzynarodowy, zyskały nasze uznanie. To, co wyróżnia edrone i daje mu potencjał do rozwoju, to skuteczne zarządzanie. W edrone doskonale funkcjonuje delegacja odpowiedzialności kluczowym osobom w firmie. Rekrutują wyjątkowe talenty i wykorzystują potrzebne kompetencje – mówi Katarzyna Dąbrowska, Prezeska Zarządu INventures

Obecność dotychczasowego inwestora – PortfoLion, w nowej rundzie stanowi wyraźne potwierdzenie jego zaangażowania oraz zadowolenia z osiągnięć spółki i konsekwentnego realizowania strategii wyznaczonej w 2020 roku.

Po inwestycji założyciele Michał Blak i Rahim Blak wciąż zachowują kontrolę nad firmą, posiadając 60% udziałów, co utrzymuje ich kluczową rolę w procesie podejmowania decyzji.

Inwestycja przede wszystkim w ludzi 

Środki zostaną wykorzystane do rozbudowy zespołu, który już teraz liczy ponad 150 pracowników w Krakowie i Brazylii, z zamiarem zatrudnienia kolejnych 70 osób w bieżącym roku. W obliczu wyzwań związanych z zarządzaniem kulturą organizacji firma intensywnie rozwija dział People and Culture.

Moja osobista motywacja, to stworzenie kultury organizacji na takim poziomie, który zainspiruje najlepsze spółki SaaS’owe w Europie i Ameryce Łacińskiej. Zarządzamy przez kontekst i wartości, co pozwala członkom zespołów przejmować inicjatywę i szybciej odpowiadać na potrzeby rynkowe – dodaje Michał Blak, CEO.

Dalsza inwestycja w produkt

System, stworzony przez edrone, jest wykorzystywany przez blisko 2000 sklepów internetowych, głównie w Polsce i Brazylii. W ramach inwestycji przewidziane są kolejne prace nad produktem oraz zwiększenie zespołu zajmującego się jego rozwojem.

Od 2020 roku systematycznie rozwijamy nasz dział R&D, który ma na celu budowanie trwałej przewagi technologicznej. W ostatnim roku wprowadziliśmy do systemu nowe funkcje oparte na Generative AI, które skutecznie wspomagają pracę naszych klientów. W bieżącym roku zamierzamy kontynuować rozwój w tej właśnie dziedzinie –  dodaje Maciej Mendrela, CTO.

Skład zarządu

Zarząd, w którego skład wchodzi Michał Blak, Co-Founder i CEO oraz Maciej Serafin COO, wspierać będzie Rada Nadzorcza, reprezentowana przez:

Katarzyna Dąbrowska – prezeska INventures i doradczyni inwestycyjna. Zarządzała regionalnymi funduszami inwestycyjnymi o aktywach ponad 3 miliardów złotych. Laureatka nagród Złotego Portfela i Funduszu Roku. Wesprze edrone w strategii inwestycyjnej i rozwoju.

Tibor Győrbiró – partner w PortfoLion od 2018 roku. Był to pierwszy inwestor w edrone. Zarządza inwestycjami w spółkach na późniejszym etapie rozwoju. 

Michael Amtmann – Head of Mueller Medien New Business. Michael kierował między innymi inwestycją w Booksy i specjalizuje się w rynkach SaaS i B2B. Wspiera firmę w zakresie rozwoju biznesu, a w przyszłości także fuzji i przejęć.

Sami Moughrabie – Założyciel i partner zarządzający w ATMOS Ventures. Specjalizuje się w dziedzinie sztucznej inteligencji, technologii kwantowych i zrównoważonego rozwoju. Został uznany za jednego ze 100 najlepszych absolwentów University of Chicago w obszarze technologii. W edrone doradza w zakresie nowych technologii i badań.

Steen W. Sorensen – właściciel VarsoGroup. Zdobył doświadczenie jako bankier inwestycyjny, a w 2003 został Corporate CFO w Liberty Global. Nadzorował zarówno wielomiliardowe przychody jak i inwestycje. Pomagał edrone we wszystkich rundach inwestycyjnych. 

W edrone zainwestowało również trzynastu aniołów biznesu pod parasolem Roberta Ditrycha, seryjnego inwestora, doradcy M&A i przedsiębiorcy e-commerce. W tym gronie znalazł się m.in. Maciej Zawadziński, założyciel PiwikPRO i partner zarządzający w Next New Ventures oraz partnerzy WEG.

Data publikacji: 16.02.2024
Przeczytaj również

Aktualności:
Cross-Border E-commerce: Nowe możliwości dla polskich firm na rynkach zagranicznych
16 maja 2024 r. w Warszawie odbędzie konferencja Cross-Border E-commerce. Wydarzenie jest skierowane do przedsiębiorstw, które chcą rozwijać swoją obecność na… więcej »
Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!
Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla przedsiębiorstw, które chcą… więcej »
Aktualności:
Udany debiut Home & Garden Congress.
Branża Dom i Ogród stawia na rozwój e-commerce
13 marca 2024 w hotelu Sound Garden w Warszawie przedstawiciele firm z branży Dom i Ogród oraz dostawcy nowoczesnych narzędzi i usług z zakresu e-commerce spotkali się na 1.… więcej »