Wybierz najlepszą realizację architektoniczną. Zagłosuj w Plebiscycie Polska Architektura 2022

Zapraszamy do głosowania w Plebiscycie Polska Architektura XXL, którego celem jest wyróżnienie najbardziej kreatywnych pracowni i projektów 2022 roku zrealizowanych w Polsce. To jedyny plebiscyt, który obejmuje swoim zasięgiem wszystkie dziedziny projektowania: kubaturę, wnętrza i krajobraz. Tradycyjnie już laureaci wybrani zostaną dwutorowo. Głosuje publiczność i profesjonalne jury. Głosowanie internautów potrwa do 4 kwietnia 2023 r.

Plebiscyt Polska Architektura XXL to najbardziej kompleksowy przegląd aktywności polskiej branży architektonicznej. W jego ramach realizacje są wybierane w trzech dziedzinach: kubatura, wnętrza i krajobraz, każda podzielona na dwie kategorie – obiekty publiczne i prywatne. Zostanie też przyznana nagroda Grand Prix.

Dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie daje internet, zadaniem plebiscytu jest oddanie adekwatnego obrazu stanu polskiej architektury oraz zmian jakie zachodzą na polskiej scenie projektowej. Plebiscyt nie koncentruje się przy tym tylko na najbardziej znanych pracowniach, ale pozwala na zaistnienie także mniej znanym, ambitnym biurom z mniejszych ośrodków lub takim, które swoimi ciekawymi dokonaniami chcą wyznaczać nowe trendy i ścieżki rozwoju polskiej architektury. W tym sensie jest też doskonałą platformą do promocji ambitnych, nowy biur projektowych.

Wybierz najlepszą realizację architektoniczną 2022
W tegorocznym Plebiscycie o głosy walczy 66 kandydatów. Ich prezentacje zebrane w specjalnych formularzach plebiscytowych znaleźć można w ramkach na stronach głównych wortali:

www.sztuka-architektury.pl – pod działem Najnowsze artykuły znajduje się ramka do głosowania „Polska Architektura 2022 – głosowanie”, klikamy w kategorię – np. Publiczne, rozwija się lista nominowanych, wybieramy obiekt i klikamy Głosuj.

www.sztuka-wnetrza.pl – strona główna pod działem Najnowsze – znajduje się ramka do głosowania „Plebiscyt Polskie Wnętrze 2022 – głosowanie”, klikamy kategorię – np. Publiczne, rozwija się lista nominowanych, wybieramy i klikamy Głosuj.

www.sztuka-krajobrazu.pl – strona główna pod działem Hot – znajduje się ramka do głosowania „Plebiscyt Polski Krajobraz 2022 – głosowanie”, klikamy na kategorię – np. Ogrody Prywatne, rozwija się lista nominowanych, wybieramy i klikamy Głosuj.

[UWAGA: ważna informacja dla osób głosujących]
Biorąc pod uwagę głosy internautów z poprzednich edycji plebiscytu, dla zobiektywizowania głosowania internetowego wprowadziliśmy po oddaniu głosu blokadę. Swój głos na wybraną realizację można oddać tylko raz, podając adres mailowy, na który zostanie wysłany link weryfikacyjny. Po kliknięciu w niego, głos zostanie dodany, a formularz na stałe zablokowany dla głosującego posługującego się danym adresem mailowym.

Architekci oceniają architektów
Tradycyjnie już laureaci konkursu wybrani zostaną dwutorowo: oprócz faworytów publiczności głosującej za pośrednictwem Internetu zwycięzców wskaże także profesjonalne jury, w skład którego wchodzą Laureaci poprzedniej edycji Plebiscytu oraz przedstawiciele Patronów Honorowych. W edycji PA XXL 2022 w skład jury wchodzą:

1. Adriana Waś (New Architekci)
2. Marek Bulak (Bulak Projekt)
3. Lech Moczulski i Przemysław Nowak (Mili Młodzi Ludzie)
4. Wanda Modzelewska (MIXD)
5. Diego Llorente i Jaime Gaztelu (James&Mau Arquitectura)
6. Mateusz Piwowarski (O4 architekci)
7. Michał Kucharski
8. 370studio
9. Karol Pasternak (NOKE Architects)
10. Jan Sikora (Sikora Wnętrza)
11. Roma Skuza (studio bro.Kat.)
12. Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak (Biuro Projektów Lewicki Łatak)
13. Paula Kopczyk (Pakka pracownia architektury krajobrazu)
14. Patrycja Majewska (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
15. Monika Kmera (PLGBC)
16. Katarzyna Kobierska (Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu)

Kryteria wyboru realizacji
Do tegorocznej edycji Plebiscytu można było zgłaszać obiekty zrealizowane w 2022 roku oraz te, które nie wzięły udziału w Polskiej Architekturze 2021, a zostały oddane do użytku w 2021 roku.

Kryteria wyboru najciekawszych obiektów to ich funkcjonalność, innowacyjność, zgodność z aktualnymi trendami społecznymi, środowiskowymi oraz technicznymi. Szukaliśmy też prac biur i zespołów, które nie należą jeszcze do mainstreamu polskiej architektury, a wyróżniają się ambicją i twórczym podejściem do projektowania – komentuje redakcja Grupy Sztuka Architektury.

Wyniki glosowania internatów poznamy 5 kwietnia 2023 r, natomiast wyniki głosowania ekspertów zostaną ogłoszone na uroczystej Gali Plebiscytu Polska Architektura XXL 2022, która odbędzie się 6 czerwca 2023 w nowo otwartym budynku Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

Organizator
Grupa Sztuka Architektury

Patroni Honorowi
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
SAK, DAFA, PLGBC, SARP, TUP

Patroni Medialni:
TVP Kultura, TVP2, meloradio, Nowy Magazyn, Weranda, MAGAZIF, oknonet.pl, terazdom.pl, tygodnik Teraz Dom, ambiente.info.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz, Instalacje, Architecture Snob, urbnews.pl, maxfliz.pl, archiweb.pl, moredesigns.pl, Life and more, Poinf of Design, ibb.pl, designdoc.pl, Świat szkła

Data publikacji: 8.03.2023
Przeczytaj również

Konkursy:
Zgłoś się do polskiej edycji konkursu na najlepsze sklepy Global Innovation Awards (GIA)!
Wystartowały eliminacje do polskiej edycji Global Innovation Awards (GIA) - konkursu dla salonów stacjonarnych oraz sklepów internetowych z branży home. Sklepy mogą… więcej »
Handel:
Global Innovation Awards 2024: Poznaj najlepsze sklepy z artykułami domowymi na świecie
Jak co roku, w marcu międzynarodowa organizacja branżowa International Housewares Association (IHA) ogłosiła w Chicago wyniki światowego konkursu Global Innovation Awards… więcej »
Konkursy:
Konkurs „Kolory, które budzą wnętrza” firmy Cerames rozstrzygnięty
Zakończyła się pierwsza edycja konkursu pt. „Kolory, które budzą wnętrza” zorganizowanego przez firmę Cerames, która od ponad 15 lat oferuje na polskim rynku artykuły… więcej »