PRCH wspiera postulaty Rzecznika MŚP w sprawie ochrony miejsc pracy i dopłat do czynszów w zamkniętych placówkach

Trwają konsultacje rządowego programu “tarczy antykryzysowej”. W rozmowach z Ministerstwem Rozwoju, Polska Rada Centrów Handlowych wraz z Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców wnioskują o ochronę miejsc pracy i subwencje do czynszów, tak by ostateczny kształt ustawy w pełni odpowiadał potrzebom firm i pomógł chronić miejsca pracy.

  Wprowadzone w ostatnim czasie ograniczenia sprzedaży detalicznej i przemieszczania się, nie tylko zatrzymały Polaków w domach, ale również zahamowały wpływy wielu przedsiębiorstw. Sektor handlu powinien, w tym trudnym momencie mówić jednym głosem, dlatego Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) zdecydowała się na aktywne uczestnictwo w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP). Postulaty obu organizacji, kierowane do rządu, są zbliżone, ponieważ bez wyraźnej pomocy państwa, zarówno małe lokalne firmy, jak i wielkie spółki mogą zniknąć z ekonomicznej mapy.

Z perspektywy branży handlu i usług, szczególnie ważne jest wprowadzenie mechanizmu partycypacji państwa w kosztach najmu lokalu, który nie może być otwarty z powodu epidemii, bo jest to forma wsparcia dla obu stron. Takie rozwiązanie, wprowadzane przez niektóre państwa jak np. Włochy gdzie wprowadzono specjalną regulację umożliwiającą odliczenie 60% czynszów od podatku,  pozwoliłoby na poprawę ciągłości finansowej zarówno najemców, jak i wynajmujących. W postulatach do resortu rozwoju PRCH wspiera stanowisko Rzecznika i również apeluje o wsparcie przedsiębiorców oraz ochronę miejsc pracy poprzez dopłaty do wynagrodzeń i zwolnienia czy opcjonalne płatności na ZUS.

PRCH podkreśla, że regulowanie umów najmu przez państwo jest niekonstytucyjne, natomiast  rekomenduje wynajmującym, zarówno prywatnym jak i samorządom, posiadającym lokale handlowo-usługowe, aby niezależnie rozważyli, w zależności od ich sytuacji finansowej, możliwość choćby czasowego odroczenia płatności czynszów podczas trwania okresu epidemii. Stowarzyszenie jest platformą rozmów i wymiany dobrych praktyk dla ponad 240 zrzeszonych firm, w tym deweloperów, zarządców, właścicieli centrów handlowych oraz sieci handlowych. Podczas konsultacji z przedstawicielami podmiotów członkowskich, wielu z nich wykazało wolę wypracowania wspólnych stanowisk i solidarne wsparcie.

–  Branża handlu detalicznego, to jeden z tych sektorów gospodarki, który najboleśniej odczuwa skutki epidemii koronawirusa. Nie sposób nie zgodzić się ze stanowiskiem  Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, że w sytuacji, w której zamknięcie sklepów w centrach handlowych wynikało z decyzji organów państwa, to państwo powinno zrekompensować przedsiębiorcom straty w formie odpowiednich dopłat czy ulg ze środków budżetowych. Handel generuje ok 2 mln miejsc pracy, z czego ok 600 tyś. w obiektach, które musiały zostać zamknięte. Oczywiście część osób w sklepach pracuje, sprzedając jedynie produkty pierwszej potrzeby, ale na szali jest wiele firm i miejsc pracy – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Data publikacji: 27.03.2020
Przeczytaj również

Aktualności:
Cross-Border E-commerce: Nowe możliwości dla polskich firm na rynkach zagranicznych
16 maja 2024 r. w Warszawie odbędzie konferencja Cross-Border E-commerce. Wydarzenie jest skierowane do przedsiębiorstw, które chcą rozwijać swoją obecność na… więcej »
Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!
Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla przedsiębiorstw, które chcą… więcej »
Aktualności:
Udany debiut Home & Garden Congress.
Branża Dom i Ogród stawia na rozwój e-commerce
13 marca 2024 w hotelu Sound Garden w Warszawie przedstawiciele firm z branży Dom i Ogród oraz dostawcy nowoczesnych narzędzi i usług z zakresu e-commerce spotkali się na 1.… więcej »