Polska branża meblarska przekazała setki milionów złotych na pomoc Ukrainie

Na zdjęciu: Michał Strzelecki, Dyrektor Biura OIGPM

O tym, jak polskie firmy meblarskie pomagają obywatelom ogarniętego wojną państwa, rozmawiamy z Michałem Strzeleckim, dyrektorem Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Wojna w Ukrainie poruszyła całe nasze społeczeństwo. Jak polskie firmy meblarskie zaangażowały się w pomoc swoim pracownikom z tego kraju i ich rodzinom?

Rosyjska agresja militarna na Ukrainę, suwerenne państwo w Europie, to olbrzymia tragedia zarówno w ujęciu ludzkim jak i gospodarczym. Polską granicę przekroczyło już ponad 2 miliony uchodźców wojennych, głównie kobiet i dzieci. Wojna, którą jeszcze kilka tygodni temu w ogóle było ciężko sobie wyobrazić w Europie, rozgrywa się obecnie tuż za naszą wschodnią granicą. Jest to coś, co ciężko objąć umysłem ze względu na ogrom ludzkich tragedii i związanych z tym problemów humanitarnych. Dlatego, tak ważny okazał się ogólnopolski zryw Polaków i chęć niesienia pomocy potrzebującym już od pierwszych dni trwającego obecnie konfliktu zbrojnego.

W tym jakże trudnym czasie również nasza branża stanęła na wysokości zadania. Firmy meblarskie w pierwszych dniach skupiały się głównie na pomocy lokalnej wszędzie tam, gdzie taka pomoc była potrzebna. Organizowały pomoc dla zatrudnionych w fabrykach mebli pracowników z Ukrainy w sprowadzaniu do Polski ich rodzin – organizowano mieszkania, pomoc materialną oraz finansową, a także tworzono dla przybyszów miejsca pracy.

 Polscy meblarze, oprócz pomagania swoim pracownikom i ich rodzinom, również wspierali akcje humanitarne. Na jakich działaniach głownie się koncentrowali?

Branża meblarska od pierwszych dni wojny w Ukrainie zaangażowana jest także w pomoc uchodźcom, zarówno lokalnie jak i poziomie krajowym. Firmy przekazywały wsparcie materialne zarówno do punktów recepcyjnych, jak  i do punktów pomocy humanitarnej, głównie w postaci mebli, materacy, pościeli, itp. Zatroszczyły się o to, by do tych miejsc trafiało wszystko, co było niezbędne, by uchodźcy mogli w miarę wygodnie i bezpiecznie spędzić pierwsze dni w Polsce. Niektóre z firm wysyłały w tym czasie również pomoc materialną bezpośrednio na Ukrainę – były to głównie artykuły pierwszej potrzeby w ogarniętym wojną kraju.

W jaki sposób Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli zaangażowała się w pomoc branży dla uchodźców?

Po pierwszym zrywie jako Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli dostrzegliśmy konieczność koordynowania tej pomocy głównie na poziomie krajowym. Zorganizowaliśmy więc pewnego rodzaju punkt kontaktowy, który łączy producentów mebli z wszelkiego rodzaju instytucjami, agencjami, samorządami czy fundacjami zaangażowanymi w akcje pomocowe.

Na bieżąco tworzymy i aktualizujemy listę firm meblarskich, które wspierają i nadal chcą wspierać potrzebujących, ukierunkowując już teraz swoje moce na bardzo dedykowane działania. Baza ta trafia raz w tygodniu do wszystkich wyżej wspomnianych instytucji. Chciałbym zaznaczyć, iż gros tej pomocy lokowane jest tutaj na miejscu w Polsce i liczona jest ona już obecnie w setki milionów złotych przekazanych w formie rzeczowej, jak i finansowej.

Data publikacji: 13.04.2022
Przeczytaj również

Aktualności:
Cross-Border E-commerce: Nowe możliwości dla polskich firm na rynkach zagranicznych
16 maja 2024 r. w Warszawie odbędzie konferencja Cross-Border E-commerce. Wydarzenie jest skierowane do przedsiębiorstw, które chcą rozwijać swoją obecność na… więcej »
Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!
Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla przedsiębiorstw, które chcą… więcej »
Aktualności:
Udany debiut Home & Garden Congress.
Branża Dom i Ogród stawia na rozwój e-commerce
13 marca 2024 w hotelu Sound Garden w Warszawie przedstawiciele firm z branży Dom i Ogród oraz dostawcy nowoczesnych narzędzi i usług z zakresu e-commerce spotkali się na 1.… więcej »