Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad

Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisać obiekt w zabytkową zabudowę, w pełni wykorzystać trudną, trapezową działkę oraz spełnić wymogi inwestorów i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci oraz prezentację biurowca w ramach cyklu Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL. Porozmawiamy o obiekcie, innych ciekawych projektach pracowni i planach na przyszłość.  Widzimy się 1 grudnia 2021 o godz. 11:00. Transmisja na kanale YouTube, FB i LinkedIn. Portal Ambiente.info.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

W tym projekcie przeszkód było wiele. Jednym była nieduża działka o nietypowym kształcie nieregularnego trapezu z wyznaczoną w planie miejscowym nieprzekraczalną linię zabudowy, ograniczającą możliwości kształtowania bryły. Działka, na której miał stanąć budynek położona jest ponadto na terenie wpisanym do rejestru zabytków przez co wymagane było uzgodnienie projektu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie oraz uzyskanie decyzji o pozwoleniu konserwatorskim. Ale na tym nie koniec. Obiekt znajduje się zarazem w obszarze terenu górniczego „Mateczny I” dlatego wymagane było uzgodnienie z Wyższym Urzędem Górniczym i Uzdrowiskiem „Mateczny” , a na deser: uzgodnienie z Małopolskim Wojewódzkim Komendantem Straży Pożarnej ze względu na brak przepisowego dojazdu pożarowego. Nową bryłę należało także dopasować do sąsiedniej zabudowy, a także zadbać o to, by ani budowa, ani istnienie nowego obiektu nie wpłynęło negatywnie na posadowienie sąsiednich budynków. Od kiedy działka została przeznaczona pod zabudowę zmienił się także aż trzy razy jej właściciel, plany i założenia projektowe zmieniały się więc także z powodu zmian inwestora.

Jednak jak patrzymy na efekt końcowy to można stwierdzić że utrudnienia wpłynęły na ten obiekt pozytywnie. Architekci sięgnęli po cegłę, bo ten materiał najlepiej korespondował z sąsiednią zabudową. Dzięki zastosowaniu kilku pozornie drobnych rozwiązań budynek otrzymał wyjątkowy i oryginalny wygląd. Zyskał na lekkości dzięki przeszkleniu parteru, cofnięcie w głąb strefy wejściowej podkreśliło je i uwidoczniło w bryle. Niezwykle ważnym elementem charakteru obiektu są okna – duże, poprzesuwane względem siebie (ich układ powtarza się co drugą kondygnację), w oryginalny sposób pojawiające się również na zaokrąglonych narożach budynku. Pięciokondygnacyjny biurowiec z garażem podziemnym ma elastyczne w kształtowaniu wnętrza,  może być więc dopasowany do potrzeb różnych najemców.

Zapraszamy na kanał YouTube, Facebook i LinkedIn. Oglądaj na żywo!

Data publikacji: 26.11.2021
Przeczytaj również

Aktualności:
GIA Top Window Award: Wystartuj w konkursie na najlepsze wystawy sklepów z branży home!
Chcesz się pochwalić swoją wystawą sklepową? Zgłoś się do konkursu  GIA Top Window Award. Zgłoszenia z Polski przyjmowane są przez portal branży wyposażenia wnętrz… więcej »
Aktualności:
Cross-Border E-commerce: Rozwiń e-sprzedaż na rynkach zagranicznych. Ostatnie dni na bezpłatne zgłoszenia!
Już 16 maja firmy zainteresowane rozwojem e-sprzedaży na rynkach zagranicznych będą mogły skorzystać z bezpłatnych wykładów i porad ekspertów podczas konferencji… więcej »
Aktualności:
Udany debiut Home & Garden Congress.
Branża Dom i Ogród stawia na rozwój e-commerce
13 marca 2024 w hotelu Sound Garden w Warszawie przedstawiciele firm z branży Dom i Ogród oraz dostawcy nowoczesnych narzędzi i usług z zakresu e-commerce spotkali się na 1.… więcej »