Trendy: Classicon, czyli powrót do korzeni

fot. K-Lamp, Lime Lace

 

Classicon łączy inspiracje starożytnymi cywilizacjami z nowoczesnym minimalizmem. Wracamy do korzeni – do czystych linii, organicznych form i surowych materiałów. Projekty nawiązują do archaicznych początków, koncentrując się na tym, co niezbędne i minimalistyczne. Dominuje tu paleta kolorów ziemi zaktualizowana o nowoczesne brązy i złoto. Mimo gwałtownego rozwoju technologii, staramy się uratować przeszłość i ponadczasową wartość klasycznego designu.

Warto zaznaczyć, że specjaliści z agencji Fashion Snoops wśród inspiracji dla tego trendu wymieniają prace Marcina Rusaka, który jest znany z wykorzystywania naturalnych materiałów w swoich projektach. Posługuje się on powszechnie stosowanymi surowcami, by stworzyć z nich coś zupełnie innego. Eksperymentuje z płynnymi metalami, takimi jak brąz, którymi pokrywa meble uzyskując oryginalne faktury i głębię.

Materiały: bazalt, mosiądz, gładka skóra, alabaster, glina, cedr, stal kryta proszkowo, steatyt, marmur karraryjski, włochate tkaniny, juta, kożuszek, moher.

 Tekstylia domowe: wypukłe wzory, narzuty z frędzlami ozdobione abstrakcyjnymi motywami, serwetki w rozmaite paski, bieżniki o prążkowanej fakturze, mocne wzory geometryczne, patchworkowe narzuty, pościel we wzory skóry węża.

 Artykuły dekoracyjne i stołowe: dekoracyjne misy z postarzanego metalu, dwukolorowa ceramika, fakturowane i malowane wazony, artefakty z połączeń różnych materiałów, podstawki z lastryko, kubki z okrągłym uchem, szklane wazony o cętkowanej fakturze, naczynia szklane z przewleczonymi przez nie elementami, sztućce z marmurowymi rączkami o efekcie zużycia, ceramiczne rzeźby przestawiające splecione formy, marmurowe rzeźby z koncentrycznymi elementami, dekoracyjne przedmioty z metalu i lastryko, miski z lastryko, kosze o nieregularnym kształcie, marmurowe deski do serów.

 Meble: stoliki z lastryko, fotele w stylu Eamesa, stoły z połączenia elementów z różnych materiałów, stoliki kawowe w formie marmurowego bloku, rzeźbione stołki z drewna, stoły ze stożkowatymi nogami, alabastrowe szafki, łączone stoliki z mosiądzu i bazaltu, stoliki kawowe o lustrzanych blatach, modułowe meble o lekkiej formie, siedzenia w kształcie sześcianu.

 Oświetlenie: gra formami, oprawy z wycięciami na bokach, lampki inspirowane starożytnymi artefaktami, fakturowane bazy lamp, dyski o prymitywnych formach, żyrandole z lastryko, wysokie cylindryczne lampki, podświetlane ściany, lustrzane lampy, cylindryczne formy, lampki z rzeźbionego wapienia, faliste abażury, łączenie mosiądzu z drewnem.

 Opakowania: Pojemniczki o powierzchni odbijającej światło, kolażowe wzory, puzderka z kamienia i drewna, minimalistyczne kartonowe pudełka, esy-floresy, taśmy w akwarelowe wzory, szmaciane woreczki opasane banderolą, zawieszki z malarskimi motywami, minimalistyczne zestawy upominkowe, pudełka rozsuwane pośrodku, wzory inspirowane rdzą.

 Wzory: minimalistyczne linie, prymitywne grafiki, postarzane wybarwienia, motywy posągów, wzory zwierzęce, motywy labiryntowe, tajemnicza geometria.

Opracowanie: Ewa Fijałkowska
Źródło: Fashion Snoops

Data publikacji: 15.05.2020
Przeczytaj również

Trendy:
Czym jest biophilic design? Jak stworzyć biofiliczne wnętrza
Biophilic design, czyli projektowanie zgodne z naturą, to odpowiedź na pragnienie odnalezienia równowagi między nowoczesnością a naturą. To więcej niż tylko trend — to… więcej »
Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!
Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla przedsiębiorstw, które chcą… więcej »
Handel:
Global Innovation Awards 2024: Poznaj najlepsze sklepy z artykułami domowymi na świecie
Jak co roku, w marcu międzynarodowa organizacja branżowa International Housewares Association (IHA) ogłosiła w Chicago wyniki światowego konkursu Global Innovation Awards… więcej »