W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie została otwarta wystawa „Oskar Zięta. Konstrukcje”, prezentującą twórczość jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich projektantów i artystów. Ekspozycja przybliża autorską technologię FiDU – proces swobodnej deformacji metalu za pomocą ciśnienia wewnętrznego, który stał się znakiem rozpoznawczym Zięty i jego studia.
Konstrukcje to wystawa-manifest, która ukazuje, jak z pasji do materiału i fascynacji jego potencjałem rodzą się obiekty będące jednocześnie eksperymentami, prototypami i rzeźbami. To meble, stoły, pawilony oraz ikoniczne formy użytkowe – obiekty „XS” odsłaniające ambicje wielkoskalowych rozwiązań architektonicznych. Zięta podkreśla wagę procesów projektowych, gdzie lekkość łączy się ze stabilnością, a metal – materiał tradycyjnie utożsamiany z ciężarem – zyskuje nową, organiczną i architektoniczną ekspresję.
Na wystawie znalazły się obiekty, które w swojej formalnej różnorodności – od bionicznych, przez brutalne, aż po parametryczne – redefiniują rozumienie metalu w projektowaniu i sztuce. Konstrukcje Zięty stają się językiem komunikacji: zarówno z odbiorcą wrażliwym na formę, jak i z przyszłością architektury, w której ultralekkie, monomateriałowe i zindywidualizowane rozwiązania stanowią fundament projektowania.
Kuratorskim okiem wystawę objął dr Paweł Jasiewicz, który zagląda w konstrukcje Zięty wrażliwym okiem profesjonalisty. Ekspozycję metalowych obiektów FiDU dopełnią gościnna ceramika Arkadiusza Szweda oraz prace Kachy Novak.
OSKAR ZIĘTA. Konstrukcje
8–23 października 2025
Instytut Wzornictwa Przemysłowego,
ul. Świętojerska 5/7, Warszawa

