„Wiedzieć więcej niż inni” – III Ogólnopolski Kongres Meblarski

12 września 2018 roku w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów DREMA, FURNICA i SOFAB odbył się III Ogólnopolski Kongres Meblarski „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Globalne Standardy – Globalna Konkurencja”.

Kongres otworzyli Prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Jan Szynaka, Prezes Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich, Przemysław Trawa oraz Pan Paweł Chorąży, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Minister Paweł Chorąży z uznaniem wypowiadał się na temat potencjału sektora meblarskiego i zwrócił uwagę, iż „Automatyzacja jest szansą na rozwój sektora meblowego w Polsce. Jestem przekonany, że inwestycje w tym zakresie będą się przekładać na ekspansję polskich firm na rynkach zagranicznych, aby Polska mogła stać się największym producentem mebli na świecie”.

Uczestnicy Kongresu omawiali m. in. szanse i zagrożenia prawnośrodowiskowe dla branży meblarskiej– w tym w szczególności nowelizacje odpadowe, LULUCF czy nowe prawo wodne. Osobne prelekcje poświęcone zostały nowym kwestiom podatkowymczy przekształceniom kapitałowym w branży meblarskiej. W trakcie obrad przedstawione zostały najlepsze praktyki organizacji fabryk sprzyjające zwiększaniu wydajności. Ważnym tematem spotkania była gospodarka w obiegu zamkniętym. Profesjonaliści z branży mieli okazję dowiedzieć się, jaką strategię pod tym względem przyjął lider przemysłu meblowego w Polsce – IKEA, oraz jaki praktyczny wpływ wywierają te działania na firmę, branżę i środowisko. Ponadto Jakub Kubalski, Senior Associate z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp. k. zwrócił uwagę na często pomijaną tematykę prawa własności intelektualnej, stwierdził on, iż „Światowe standardy meblarstwa wymagają dbałości o prawa własności intelektualnej – praw autorskich, wzorów przemysłowych i innych. Producenci nie mogą mieć 100% pewności, czy projekt dostarczony przez projektanta nie będzie naruszał praw osób trzecich. Warto jednak przedsięwziąć odpowiednie środki zaradcze – od sporządzenia przyzwoitej umowy do weryfikacji czystości praw do projektu mebla przed jego produkcją.”

Kongres jak zawsze spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony gości. „Udział w Kongresie był dla mnie znakomitą okazją do spotkania i poznania przedstawicieli branży meblarskiej w jednym miejscu i czasie. Informacje o znaczeniu branży meblarskiej dla polskiej gospodarki jako całości, przybliżone przez Pana Prezesa Jana Szynakę unaoczniły wagę tej branży jako ważnego pracodawcy, eksportera oraz niebagatelnego współtwórcę polskiego PKB. Poszczególni prelegenci poruszyli kwestie, które stają się coraz istotniejsze dla naszej branży: automatyzację i standaryzację procesów czy też interakcję biznesu ze środowiskiem naturalnym i obecne trendy w tym zakresie. Dotknięto również istotnych aspektów praktycznych, takich jak dobór odpowiednich rozwiązań prawnych wspierających działanie i rozwój biznesu oraz optymalizację systemów zarządzania zmierzających do podniesienia efektywności naszych firm. Fakt połączenia Kongresu z targami Furnica umożliwił mi lepsze zrozumienie różnorodności rozwiązań stosowanych w meblarstwie, jak również obserwację bieżących trendów zarówno funkcjonalnych jak i wzorniczych, tak bardzo istotnych dla mojej firmy.” powiedział Michał Gawrych, Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu Impress Decor Polska Sp. z o.o.

Sam Kongres Meblarski, pomimo swojej krótkiej historii, zajął już ugruntowaną pozycję na rynku wydarzeń branżowych integrujących środowisko meblarzy – fakt ten był podkreślany przez wielu uczestników tego wydarzenia. „Ogólnopolski Kongres Meblarski to bardzo cenna inicjatywa Izby z jednej strony dająca możliwość poruszenia istotnych kwestii dla branży, ale też wyjątkowo dobra okazja, aby pokazać dynamiczny rozwój polskiego meblarstwa. Poruszana w trakcie Kongresu tematyka pokazała przed jakimi wyzwaniami stoi nasze meblarstwo i jednocześnie dała wskazówki, w jakim kierunku powinno się rozwijać, aby utrzymywać swoją konkurencyjną pozycję na globalnych rynkach. Organizacja Kongresu w trakcie targów to również możliwość spotkania wielu ważnych przedstawicieli branży meblarskiej. Zresztą dla wielu właśnie uczestnictwo w Kongresie i tematy poruszane w jego programie było impulsem do odwiedzenia targów.” stwierdził Waldemar Zawiślak, Dyrektor Sprzedaży EGGER BISKUPIEC SP. Z.O.O.

Z kolei Jerzy Osika, Prezes Promedia, prowadzący wydarzenie, powiedział: „Legendarny biznesmen Arystoteles Onasis, zapytany kiedyś o receptę na sukces, odpowiedział krótko „wiedzieć więcej niż inni”. Kongres Meblarski to świetna inicjatywa Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli na rzecz dostarczania branży najważniejszych informacji potrzebnych w pracy i prowadzeniu biznesu. W bogatym programie tegorocznej, trzeciej już edycji wydarzenia, znalazły się zarówno aktualne zagadnienia prawne i podatkowe, najbardziej innowacyjne rozwiązania technologiczne, najlepsze praktyki w zarządzaniu i działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, jak też pomysły na finansowanie działalności gospodarczej i trendy we wzornictwie. Gratuluję organizatorowi stworzenia cennej platformy wymiany informacji i integracji branży i życzę kolejnych, równie interesujących przedsięwzięć.”

Organizatorem wydarzenia była Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Międzynarodowe Targi Poznańskie Sp. z o.o. oraz firma PROMEDIA Jerzy Osika.

Partnerami Strategicznymi Kongresu były firmy: Allcomp Polska Sp. z o.o., Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka Sp. k., EGGER Polska Sp. z o.o., ILVA lakiery do drewna, Staufen Polska, Inventage Sp. z o.o. oraz Polski Fundusz Rozwoju S.A.

Data publikacji: 21.09.2018
Przeczytaj również

Aktualności:
Poznaj program Home & Garden Congress i zdobądź bezpłatną wejściówkę!
Już 13 marca będzie można dowiedzieć się, jak zwiększyć sprzedaż internetową artykułów z branży dom i ogród w kraju i za granicą. Na całodniowym wydarzeniu Home… więcej »
Aktualności:
edrone –narzędzie Marketing Automation i CRM dla e-commerce pozyskuje 20 mln inwestycji na rozwój w Polsce i Brazylii
edrone – firma tworząca system Marketing Automation i CRM dedykowany dla e-commerce ogłosiła kolejną rundę finansowania. Fundusze, w tym INventures, Mueller Medien, Atmos… więcej »
Aktualności:
Home & Garden Congress: Jak zwiększysz sprzedaż przez internet artykułów z branży dom i ogród
13 marca w Warszawie odbędzie się Home & Garden Congress. To wydarzenie konferencyjne dla firm, które chcą zwiększyć swoją e-sprzedaż zarówno na rynku krajowym, jak… więcej »