W poszukiwaniu nowych trendów w designie na Salone del Mobile Milano. Co będzie modne we wnętrzach?

fot. Salone del Mobile Milano, Alessandro Russotti

Targi Salone del Mobile Milano wyznaczają najważniejsze tendencje w wyposażeniu wnętrz. Możemy tu podejrzeć najgorętsze nowinki zarówno w aranżacji salonów, sypialni czy kuchni, jak i przestrzeni biurowych. Na tegorocznej edycji wystawiło się 2 175  marek wnętrzarskich, a odwiedziło ją ponad 262 000 specjalistów z branży wyposażeniowej. Wśród nich nie zabrakło oczywiście firm zrzeszonych w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli. Poprosiliśmy je o relacje z pierwszej ręki na temat najważniejszych trendów w designie podpatrzonych na mediolańskich targach.

Kliknij na zdjęcia, aby powiększyć galerię

 

Michał Kuryłło, Członek Zarządu, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu Paged Meble

Tegoroczne targi Salone del Mobile w Mediolanie były długo oczekiwaną imprezą. Wygłodzeni udziałem w niej wystawcy, dystrybutorzy mebli, projektanci oraz zwykli odwiedzający oczekiwali ze zniecierpliwieniem tej edycji. Co do trendów, to bezwzględnie trzeba podkreślić, że dominuje w nich wiele nawiązań do ekologii.  Materiały użyte do produkcji mebli, tkaniny eko (z recyclingu), odpowiedzialne procesy produkcyjne – wszystko to wpisywało się w trend sustainability, czyli w zrównoważony rozwój i stanowiło przewodni motyw całych targów.

Bardzo duży nacisk położono na naturę, co odzwierciedlały zielone stoiska pełne żywej roślinności (lub sztucznej, ale bardzo wysokiej jakości). Zaprezentowano sporo elementów eksponujących surowe belki drewna, elementy drewniane. Kolorystyka, która się rzucała w oczy to pastele lub kolory ziemi (brązy, ceglasty, zieleń, niebieski). Nadal modny i promowany jest również trend na meble z wyplotami. Generalnie, widoczne były trzy główne style, które mogą zdominować nasze wnętrza – japandi, avant basic i neo retro. Jako producenta mebli z drewna cieszy nas najbardziej zwłaszcza ten pierwszy. Promuje on bowiem meble trwałe, z naturalnych surowców, dobrej jakości i o minimalistycznym designie. Trend ekologiczny wpasowuje się idealnie w koncepcję rozwoju i podejścia do produkcji mebli w Paged Meble, dlatego patrzymy optymistycznie w przyszłość.

fot. Paged Meble

Joanna Jabłońska-Sztyk, Junior Product Manager w GTV Poland

Tegoroczne targi Salone del Mobile potwierdziły, że są wyznacznikiem światowych trendów wnętrzarskich. Na targach zaprezentowało się wielu wybitnych projektantów. Wystawcy skupiali się na tematyce zrównoważonego rozwoju i świadomości ekologicznej w produkcji mebli. Wśród prezentowanych trendów dominowała neutralność. Organizatorzy niejednokrotnie podkreślali, że ważniejsze od mody jest to, aby wnętrze było dostosowane do potrzeb użytkownika. Takie podejście jest wynikiem pandemii, lockdownów i tego, że coraz więcej czasu spędzamy w przysłowiowych czterech kątach. Oczywiście nadal pragniemy, aby życie w domu było wygodne, komfortowe, zorganizowane i żebyśmy mogli się w nim w pełni zrelaksować, ale… dom coraz częściej staje się też naszym miejscem pracy, dlatego naturalnym krokiem jest poszukiwanie w nim przestrzeni do wydzielania powierzchni biurowej.  W związku z zachodzącymi zmianami w projektowaniu wnętrz, stół odzyskał należne mu miejsce – serca domu. Znów jest centrum życia rodzinnego, to tu spożywa się posiłki i pracuje. W tym sezonie stoły są znacznie większe. Mają pełnić więcej zadań, więc muszą zapewnić więcej przestrzeni. Nadal króluje drewno, ale coraz odważniej projektanci sięgają po inne materiały, np. płytki ceramiczne.

Jeśli jesteśmy przy kwestii organizacji stref home office, to nie możemy pominąć tematu oświetlenia. W lampach w dalszym ciągu zaobserwować można trend na szkło białe i przezroczyste w połączeniu ze złotem. Jednak większość lamp – niezależnie, czy są wiszące, stojące czy stołowe – ma naprawdę duże rozmiary, przez co we wnętrzu grają pierwsze skrzypce. Przeskalowane lampy w rozmiarze XXL wyglądają spektakularnie i ocieplają wnętrze, szczególnie jeśli mają intensywny kolor i dają ciepłe, nierażące światło.

fot. GTV

Anna Dzierżanowska, Dyrektor Kreatywny Halupczok

W trendach niewątpliwie widać wpływ zmian w trybie życia, wymuszonych przez sytuację na świecie. Odnosi się to także do tendencji w aranżacji wnętrz kuchennych. Kuchnia zaprezentowana została jako przestrzeń multifunkcjonalna, praktyczna, przenikająca się z innymi przestrzeniami w domu, a nawet wychodząca na zewnątrz, poza mury budynku. Prawdopodobnie jest to konsekwencja pandemii. Kuchnia nie pełni już wyłącznie swoich pierwotnych funkcji. Stała się centrum domu i miejscem integracji rodziny, pracy zdalnej, nauki, rozmów i relaksu. Sprzyjają temu rozmaite udogodnienia, takie jak wysuwane i zmieniające wysokość blaty. Strefa robocza i strefa ze sprzętem AGD jest często umiejętnie skrywana za dużymi, składanymi skrzydłami drzwiowymi. Coraz częściej w kuchennych aranżacjach pojawiają się też meble wypoczynkowe.

Współczesne kuchnie są naszpikowane nowoczesnymi, inteligentnie sterowanymi urządzeniami AGD, akcesoriami i oświetleniem. Materiały wykorzystywane przez producentów posiadają coraz lepsze właściwości i odporność na uszkodzenia. Gwarantuje to wydłużenie ich czasu użytkowania.

Widoczny jest też trend podkreślający łączność z naturą – wykorzystywanie drewna, kamienia i kolorów ziemi. Na topie są stonowane barwy, jak również bardziej zdecydowane odcienie terakoty czy kolory przypraw. Wyraźne jest odejście od minimalistycznych kompozycji w czerni i bieli. Dominują matowe powierzchnie. Jeśli chodzi o formę, kształty stały się bardziej miękkie, czasami zaokrąglone.

fot. Halupczok

Joanna Chybowska – Kaczmarek, Dyrektor Zarządzania Produktem w Black Red White

Targi w Mediolanie jak zawsze przyniosły branży całą garść inspiracji. Producenci postawili nade wszystko na stonowane barwy ziemi – królowała szałwiowa zieleń, beże, ochra czy delikatne szarości. Dekorem dominującym były szlachetne odcienie orzecha. Meble płytowe praktycznie spajały się z otoczeniem, postawiono na konstrukcje kryjące swe funkcjonalności w ścianie, zupełnie niewidoczne. Nowinką było zastosowanie dekorów kamiennych w konstrukcjach mebli skrzyniowych i to już nie tylko na blatach, ale również na tyłach witryn czy jako ozdobne wstawki we frontach. Również tutaj spotykane były fronty lamelkowe czy inspirowana stylem boho plecionka wiedeńska. Meble tapicerowane również mocno nawiązywały kształtem do natury – dominowały formy obłe, kamykowe, miękkie. Tkaniną spotykaną praktycznie na każdym stoisku były boucle w kolorach beżu i ecru. W kuchniach również dominowały kolory ziemi, a w wielu aranżacjach występowały dekory supermatowe, eleganckie, o satynowym wykończeniu. Również w tej kategorii widoczne były fronty lamelkowe, analogiczne jak w meblach skrzyniowych. Całą wystawę zwieńczał motyw przewodni związany z recyklingiem i świadomą produkcją, a w prezentowanych projektach czuć było troskę o naturę.

fot. Black Red White

***

O Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli:

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli została powołana 9 stycznia 1996 r. w celu  reprezentowania i obrony interesów zrzeszonych w niej podmiotów gospodarczych oraz kształtowania w obrocie gospodarczym zasad dobrego obyczaju i uczciwej konkurencji. Misją Izby jest integracja polskiej branży meblarskiej w celu skutecznego współuczestnictwa w kształtowaniu rozwoju polskiej branży meblarskiej, aktywne promowanie polskich mebli w kraju i na świecie oraz wspieranie dążeń do zapewnienia konsumentom pełnej satysfakcji z zakupu i użytkowania wyrobów polskiego przemysłu meblarskiego.

 

Data publikacji: 3.08.2022
Przeczytaj również

Trendy:
Magiczny realizm. Dom Hampton Residence spod kreski pracowni Tissu
Architektki Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek z pracowni Tissu, nie od dziś słyną z niesztampowych realizacji wnętrz, które śmiało przekraczają granice… więcej »
Technologia:
Wykorzystaj upcykling i twórz stylowe „nowe” tkaniny z nadrukami cyfrowymi
 Jeśli jesteś dostawcą tekstyliów lub dekoratorem, możesz myśleć o posiadanych zapasach starych, nieatrakcyjnych tkanin jak o obciążeniu – utopionym koszcie, czymś,… więcej »
Trendy:
Klimatyczne męskie wnętrze w stylu zarazem industrialnym i klubowym
Dwupoziomowe 60-metrowe mieszkanie w urokliwej okolicy, blisko Bulwarów Wiślanych w Krakowie nabyte jeszcze w trakcie pandemii chwilę czekało na swoje przeznaczenie. Inwestor… więcej »