Trendy w aranżacji wnętrz i dekoracjach okazjonalnych na 2021/22

Ilustracje: Messe Frankfurt

Targi Christmasworld i Paperworld zaprezentowały trzy trendy w stylach, kolorystyce i materiałach, które będą dominowały w aranżacji wnętrz mieszkalnych i biurowych, dekoracjach okazjonalnych oraz upominkach w sezonie 2021/2022. Możecie się z nimi zapoznać na naszym portalu Ambiente.info.pl w materiale poniżej.

 Kontemplacja – natura jako źródło inspiracji

Najważniejszy w projekcie staje się materiał. Dominują tu surowce odnawialne, takie jak korek, kora, juta, trawa i drewno, obok których pojawia się metal, marmur i kamień. Wykorzystywane są one w stanie naturalnym, bywają tylko z grubsza lub wstępnie przetworzone. Ważną rolę odgrywa wrażenie dotykowe, jakie dają. Rustykalny wygląd, wypolerowane powierzchnie, ręczne wykończenia oddają piękno natury. Odradza się stare rzemiosło. Ceramika ma surowy, autentyczny charakter. Za inspiracje dla wzorów służą leśne skarby: żołędzie, kora, liście, orzechy, szyszki i owoce.

Paleta kolorów podkreśla spokojny nastrój. Znalazły się tu: jagodowy, jasnozielony, ​​płowy brąz, czerwony buk, matowa zieleń, mech, bazalt oraz ciepły, jasny odcień kamienia. Poszczególne odcienie wydają się głębokie, bogate, prawie pochodzenia roślinnego. Harmonijny obraz zostaje dopełniony przez wzory i faktury naturalnych powierzchni.

 

Dziedzictwo – dizajn zdeterminowany przez nową nostalgię

To poetycki, młody styl o optymistycznym charakterze. W projektach można odnaleźć artystyczny i zabawny charakter oraz inspiracje naturą w postaci radosnych motywów roślinnych. Obok kwiatów czy winorośli, pojawiają się drobne desenie i kraty. Pierwszoplanową rolę odgrywają też romantyczne wzory tapetowe. Radość ze zdobienia przenika do wszystkich asortymentów: od dekoracji okazjonalnych, opakowań prezentów, poprzez papier i kartki z życzeniami, po artykuły do pracy.

Gama kolorów łączy delikatne, optymistyczne odcienie. Paleta rozciąga się od aksamitnej mysiej szarości, delikatnej limonkowej zieleni, mętnej bieli i ciemnego topazu, poprzez romantyczny odcień różu, jasny migdałowy, po wyblakły odcień rdzy i delikatny błękit nieba.

Porcelana, szkło, szlachetne rodzaje papieru, ręcznie robione przedmioty nawiązują do dawnego rzemiosła. Całości dopełnia delikatna gra przejrzystości, blasku złota i mosiądzu.

 

Odpowiedzialność – nacisk na zrównoważony rozwój

To nie tylko trend, ale konieczność. Temat ten pokazuje atrakcyjnie alternatywy i niekonwencjonalne rozwiązania nastawione na zero waste, gospodarkę o obiegu zamkniętym oraz up- i recycling. Koncentruje się głównie na aranżacji domowego biura. Znajdziemy tu wiele kreatywnych, kolorowych, nieskomplikowanych i ręcznie robionych projektów, a także organiczne formy i efektowne ilustracje inspirowane latami 60. Pojawiają się też motywy odręcznych napisów i rysunków oraz dziecinnych szkiców.

Trend ten pokazuje połączenie środowiska codziennej pracy i okazjonalnych dekoracji. Łączymy żywe odcienie z przypadkowymi melanżami, które powstają w wyniku różnych procesów recyklingu. Papiernicze odpady są przekształcane w papier mâché, a stare tkaniny lub sznurki stają się kreatywnymi surowcami na nowe przedmioty. Kawałki drewna tworzą efektowne elementy przyciągające wzrok, a stare kwiaty są używane do tworzenia niezwykłych opakowań na prezenty.

Kolory generują pozytywną energię. Ich spektrum obejmuje barwy intensywnej morskiej zieleni, ognistej czerwieni, wyblakłej róży, karmelowego brązu, ultrafioletowego, turkusu, jasnego odcienia flaminga i kukurydzianej żółci.

 Źródło: Messe Frankfurt

Opracowanie: Ewa Fijałkowska

 

Data publikacji: 11.03.2021
Przeczytaj również

Trendy:
W poszukiwaniu nowych trendów w designie na Salone del Mobile Milano. Co będzie modne we wnętrzach?
Targi Salone del Mobile Milano wyznaczają najważniejsze tendencje w wyposażeniu wnętrz. Możemy tu podejrzeć najgorętsze nowinki zarówno w aranżacji salonów, sypialni czy… więcej »
Trendy:
Trendy w wyposażeniu wnętrz z targów w Mediolanie. Jakie nowości pojawiły się w świecie designu
Salone del Mobile Milano to jedne z najważniejszych targów w branży wyposażenia wnętrz. Do włoskiej stolicy designu, w poszukiwaniu inspiracji i najnowszych trendów,… więcej »
Trendy:
Raj Szycia dla pasjonatów tworzenia i miłośników rzemiosła
Raj Szycia to miejsce stworzone przez firmę Strima w poznańskim atelier, gdzie pasjonaci szycia mogą rozwijać swoje talenty. Pomysł wyewoluował z projektu platformy… więcej »