Różowy a brąz Kolorem Roku Dulux 2018

Kolorem Roku Duluxa 2018 wybrany został Różowy a brąz. Jego oficjalna polska premiera odbyła się 5 października podczas wykładu Heleen van Gent, Dyrektor Artystycznej Globalnego Centrum Estetycznego AkzoNobel, w ramach ARCHIBLOK. Uczestnicy prezentacji gościa specjalnego Łódź Design Festival poznali nie tylko nowe trendy kolorystyczne, które dominować będą w kolejnym roku. Heleen van Gent zdradziła również kulisy pracy zespołu Globalnego Centrum Estetycznego AkzoNobel.

Kolor Roku Dulux 2018 został wybrany już piętnasty rok z rzędu. W tegorocznej edycji specjaliści z Globalnego Centrum Estetycznego AkzoNobel, wraz z grupą jedenastu niezależnych ekspertów z całego świata, zadecydowali, że będzie nim Różowy a brąz (ang. Heart Wood). Heleen van Gent, która stała na czele zespołu, podsumowała ich pracę, iż jest to „interpretacja światowych trendów oraz tłumaczenie ich na język kolorów – odcieni, które inspirują osoby na całym świecie”.

Różowy a brąz to subtelny i ciepły odcień różu, który nawiązuje do naturalnego drewna oraz skóry i łączy w sobie komfort, a także lekkość. Kolor ten doskonale odpowiada na potrzeby współczesnych konsumentów, którzy pragną wyciszenia oraz stworzenia przytulnego otoczenia w domu.

W czasie wykładu Heleen van Gent wielokrotnie podkreślała, że wnioski ze szczegółowych badań trendów społecznych, ekonomicznych, jak również designerskich, potwierdzają, że obecny świat to czas nieprzewidywalnych zdarzeń oraz prawie nieograniczonego dostępu do informacji, większego niż kiedykolwiek wcześniej. Właśnie dlatego nadszedł moment, w którym konsumenci tak bardzo cenią komfort swoich domów. Dążą do przebywania w miejscach, w których mogą odpocząć od codziennego pędu, wyciszyć się, uciec od zgiełku miasta i zregenerować siły.

W czasie swojej prelekcji gość specjalny Łódź Design Festival zaprezentował pełną paletę trendów kolorystycznych 2018, w której dominują łagodne, szaro-różowe tonacje Koloru Roku Różowy a brąz, przechodzące w śmiałe atramentowe i fioletowe odcienie. Jak powiedziała Heleen van Gent, podstawą do jej stworzenia była inspiracja ciepłem naturalnego drewna – ciepła, którego poszukują klienci w nieprzewidywalnych czasach ciągłych zmian.

W tym roku nadrzędnym trendem wyróżnionym przez zespół Heleen van Gent jest Przytulny Dom (ang. Welcome Home). Wynika on nie tylko z przemian społecznych, ale też odzwierciedla podejście marki Dulux do aranżacji wnętrz. Kolor pełni bowiem nie tylko funkcje estetyczne, ale ma też za zadanie tworzyć przyjazne otoczenie, które pozwala na osiągnięcie równowagi.

W związku z tym, że Przytulny Dom może oznaczać dla każdego z konsumentów coś innego, Heleen van Gent zaprezentowała też przygotowane przez zespół Globalnego Centrum Estetycznego trzy palety wspierające: Wygodny dom, Gościnny dom, Radosny dom, które uzupełniają Różowy a brąz, balansując od delikatniejszych do mocniejszych odcieni. W towarzystwie każdej z nich Kolor Roku Dulux 2018 nabiera innego wyrazu – wydobywają one jego głębię, tonują go lub sprawiają, że dominuje we wnętrzu. Heleen van Gent przedstawiając te trendy, podkreśliła, że najważniejsza jest elastyczność, ponieważ często nasze podejście, czy też postawa zmienia się z dnia na dzień, a to ma później odzwierciedlenie w podejmowanych przez nas decyzjach, m.in. dotyczących aranżacji najbliższego otoczenia.

W odniesieniu do tych czterech trendów kolorystycznych, Heleen van Gent omówiła również przykłady realizacji architektonicznych ze świata, wśród których znalazły się przykłady z Polski, m.in. budynki Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Wszystkie ze wspomnianych inspiracji odnaleźć można w najnowszym katalogu ColourFuturesTM 2018.

Data publikacji: 9.10.2017
Przeczytaj również

Aktualności:
Od rynków międzynarodowych po design. Ostatni moment na zapisy na Kongres Meblarski!
Jeszcze tylko do 8 września można nadsyłać zgłoszenia do udziału w VIII Ogólnopolskim Kongresie Meblarskim „Polskie Meble – Konkurencyjna Polska”, który odbędzie… więcej »
Aktualności:
Dołącz do spotkania kobiet biznesu wnętrzarskiego! Zgłoszenia do 8.09!
Już 14 września w Poznaniu kobiety biznesu związane z branżą meblarską i wnętrzarską wezmą udział w spotkaniu pt. „Jak odnosić sukcesy w świecie nowych wyzwań”. … więcej »
Aktualności:
HoReCa: Produkty pochodzenia roślinnego podbijają menu Polaków
W ostatnich trzech latach sprzedaż produktów roślinnych w Polsce wzrosła o 46,9% , a tylko w ubiegłym roku sięgnęła po nie już niemal 1/3 gospodarstw domowych.… więcej »