Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli o Strategii Bioróżnorodności 2030 UE

W związku z gorącymi dyskusjami na temat Strategii Bioróżnorodności 2030 UE, która będzie miała ogromny wpływ na polską gospodarkę, w tym branżę meblarską, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wzywa do szerszych merytorycznych konsultacji w kwestii strategii leśnych, wypracowania wspólnego stanowiska z innymi krajami europejskimi oraz do realizowania modelu zrównoważonego rozwoju.

 – Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli uważa, że wypracowanie wspólnej europejskiej strategii leśnej jest kluczowe zarówno w kontekście ochrony środowiska, jak i szeroko rozumianego przemysłu drzewnego, w tym meblarskiego. Zwraca uwagę na to, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie ochroną lasów i  gospodarką leśną, nie tylko dla polskiego przemysłu, ale dla całego społeczeństwa, które może w tej chwili korzystać z lasów w bardzo szerokim zakresie. Dlatego tak istotne jest, aby prace nad Strategią Bioróżnorodności 2030 oparte były o merytoryczne konsultacje z naukowcami, fachowcami i przedstawicielami przemysłu, a także by stały się tematem szerszej dyskusji społecznej – mówi Michał Strzelecki, dyrektor biura OIGPM.

Specjaliści zgadzają się, że projekt w obecnym zarysie potrzebuje jeszcze wielu zmian i doprecyzowania. Ekspert OIGPM, Wojciech Chlubek z IKEA Industry, podkreśla między innymi, że w Strategii Bioróżnorodności 2030 należałoby większy nacisk położyć na aktywną ochronę lasów oraz wykorzystać przykłady dobrych praktyk gospodarki leśnej prowadzonej przez leśników w Unii Europejskiej w celu ochrony bioróżnorodności. Zwraca uwagę, że projekt może mieć negatywne konsekwencje ekonomiczne i społeczne oraz wymaga jeszcze wielu dyskusji na poziomie międzynarodowym w celu wypracowania spójnego stanowiska krajów członkowskich Unii Europejskiej, szczególnie tych o wysokiej lesistości i z rozwiniętym sektorem leśno – drzewnym.

 

Data publikacji: 22.10.2021
Przeczytaj również

Aktualności:
Firma Eurofirany uruchomiła nowy salon w Warszawie w innym koncepcie
26 listopada w Centrum Handlowym Westfield Arkadia w Warszawie nastąpiło uroczyste otwarcie nowego salonu Eurofirany. Podczas otwarcia obecni byli przedstawiciele firmy, którzy… więcej »
Aktualności:
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad
Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład tego, jak wpisać obiekt w zabytkową zabudowę, w pełni wykorzystać trudną,… więcej »
Aktualności:
Niezwykłe stoisko Eurofiran na Warsaw Home&Contract. Gotowe aranżacje wnętrz zachwycały odwiedzających
Targi biznesowe Warsaw Home & Contract to niezwykłe wydarzenie, na którym spotykają się projektanci, architekci, designerzy i pasjonaci modnych, pięknych wnętrz, ale… więcej »