Ludzie z fabryki porcelany

fot. http://www.lodzdesign.com/

„Ludzie z fabryki porcelany” to nazwa wystawy, którą można obejrzeć w Centrum Festiwalowym Art_Inkubator, w Fabryce Sztuki w Łodzi przy ul. Tymienieckiego 3. Projekt jest finansowany przez polskie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki.

Serwis „Ślad człowieka”, wyprodukowany w ramach projektu „Ludzie z fabryki porcelany” to efekt projektu łączącego badania antropologiczne z krytycznym dizajnem, przeprowadzonego przez Ewę Klekot, antropolożkę i Arkadiusza Szweda, ceramika.

Serwis „Ślad człowieka” powstał na fabrycznej linii produkcyjnej, wykonany przez robotników pracujących w rękawiczkach, których palce zanurzono w solach kobaltu. Ślad ich dotyku pozostaje prawie niewidoczny aż do czasu wypału, gdy kobalt staje się ciemnoniebieski. W ten sposób porcelana stołowa zachowuje dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę “czynnika ludzkiego” w produkcji przemysłowej.

fot. http://www.lodzdesign.com/

„Projekt pokazuje, jak ważny jest człowiek w fabryce. Powstała w jego efekcie porcelana jest wynikiem ludzkiej pracy, zaś ludzki dotyk jest częścią całego procesu produkcyjnego. Poprzez ślady kobaltu chciałem pokazać pracę osób stojących za kulisami, zaangażowanych w proces i poniekąd oddać im hołd” – mówi ceramik Arkadiusz Szwed.

Serwis powstał w fabryce porcelany w Ćmielowie – jednej z najstarszych fabryk ceramicznych w Polsce, która obecnie jest własnością spółki Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A., należącej do grupy „Wistil”. Fabryka, założona w 1790 roku, od 1838 roku zajmuje się produkcją porcelany.

Głównym celem projektu jest krytyczna analiza społecznej konstrukcji relacji człowiek-technologia oraz systemów wartościowania różnych rodzajów pracy wykonywanej przez ludzi i nie-ludzi. Porcelana bywa zwykle traktowana jako przedmiot kolekcjonerski czy dizajnerski i ceni się ją za wartości estetyczne. Mniej uwagi natomiast poświęca się procesowi produkcji oraz społecznemu konstruowaniu jej znaczeń. Wskazanie roli różnego rodzaju wiedzy i umiejętności potrzebnych do wytworzenia porcelanowych naczyń może ułatwić zrozumienie wszystkich uczestników procesu ich powstawania, a także zachęcić użytkownika porcelanowej filiżanki do bardziej krytycznej refleksji.

„Gładka, lśniąca porcelana kojarzy się z czystością i doskonałością. Gdy palce albo wargi pozostawią na filiżance ślad, staramy się go wytrzeć, usunąć, przywrócić doskonałość, ukryć dowody kontaktu z niedoskonałą ludzką cielesnością. Nie chcemy wiedzieć, kto i ile razy dotknął przed nami kubka”– mówi Ewa Klekot, antropolożka i kuratorka wystawy

Zestaw porcelany został w marcu 2017 zaprezentowany na wystawie „Ludzie z fabryki porcelany” organizowanej przez Instytut Adama Mickiewicza działający pod marką culture.pl, w ramach festiwalu Design March w stolicy Islandii, Reykjaviku.

Źródło: http://www.lodzdesign.com/

Data publikacji: 18.10.2017
Przeczytaj również

Technologia:
Samsung i Echo Investment pokazują smart living w praktyce
Liderzy branży technologicznej i deweloperskiej łączą siły, żeby popularyzować ideę smart home i zaprezentować, jak w praktyce wygląda życie w inteligentnym domu.… więcej »
Handel:
Teflon™ odkrywany na nowo: gdy doświadczenie spotyka się z innowacyjnością
Na targach Ambiente 2018 firma Chemours przedstawiła nowe, udoskonalone wersje powłok Teflon™ Genewa (Szwajcaria), luty 2018 r. — The Chemours Company (Chemours) (NYSE:… więcej »
Technologia:
Teflon™ Profile: nowa powłoka naczyń kuchennych
Na targach Ambiente 2017 po raz pierwszy przedstawiono zapobiegającą przywieraniu powłokę o nazwie Teflon™ Profile, do stosowania w produkcji naczyń kuchennych. Nowość… więcej »