Jak pięknie udekorować okna werandy. Realizacja Pani to Potrafi i Marcin Dekor

Beata Łańcuchowska i Ania Drozd z bloga Pani to potrafi miały pomysł na to, jak zaaranżować dekoracje okienne w zamkniętej werandzie. Z pomocą w jego realizacji przyszli specjaliści z firmy Marcin Dekor, którzy dopasowali odpowiedni produkt do wymagań konkretnego pomieszczenia.

Weranda – atrybut sielskiego domku na wsi. Miejsce spokojnego odpoczynku z widokiem na letni ogród. A zimą? Dodatkowy pokój, w którym można wyczarować niepowtarzalny klimat. Takie przedsięwzięcie wiąże się z paroma trudnościami, o jakich na swoim blogu opowiadają Beata Łańcuchowska i Ania Drozd. Wykończenie, ocieplenie, wystrój – to tylko kilka zagadnień, jakie poruszają. Jak przyznają, jednym z większych wyzwań było zaprojektowanie dekoracji okien. Takich, które nie tylko będą praktyczne, dając mieszkańcom prywatność, chroniąc przed mocnym słońcem i stanowiąc dodatkowy czynnik termoregulacyjny, ale będą też pasowały do wystroju. Brały pod uwagę otwierane shuttersy, które jednak przekreślałyby użytkowy charakter parapetu oraz zasłony, które jednak szybko odrzuciły. Wybór padł na rolety.

Rolety rzymskie kojarzą się najczęściej z prostym brytem tkanin poprzecinanym poziomymi szprosami. I tu okazuje się, że rodzajów rolet rzymskich jest więcej, a w kolekcji Eco Lifestyle marki Marcin Dekor, na którą finalnie się zdecydowałyśmy – aż cztery! Każdy z nich bazuje na nieco innej technice, co pozwala osiągnąć różne efekty wizualne zarówno przy odsłoniętym, jak i zasłoniętym oknie – tłumaczą.

W wyborze odpowiedniego modelu osłon okiennych pomogli blogerkom specjaliści firmy.
W przypadku werandy sprawa była skomplikowana ze względu na ilość okien (aż 10, okalają całe pomieszczenie), ich niestandardową szerokość i bardzo niewielką przestrzeń – lub jej brak – pomiędzy górną krawędzią okien a dachem. W takiej sytuacji najlepszym wyborem był system montowania rolet bezpośrednio do futryn. Kolejnym wyzwaniem była kwestia dopasowania rodzaju wykończenia rolety i sposobu układania się zwiniętych tuneli tkaniny. W kolekcji Eco Lifestyle do wyboru są cztery:

  • Back, w którym tunele zwiniętej tkaniny znajdują się na tylnej stronie rolety, a dystanse miedzy nimi są identyczne,
  • Front, gdzie tunele zwijają się na przedniej stronie rolety stanowiąc element dekoracyjny,
  • Waterfall, w którym podwinięte do tyłu tunele tkaniny układają się w coraz szerszej odległości
  • Cascade – najbardziej dekoracyjny, w którym na przedniej stronie rolety znajdują się dodatkowe fałdy tkaniny.

Po selekcji rodzaju rolet (w tym przypadku model Back), pozostał wybór kolorystyki. Biorąc pod uwagę to, że weranda została urządzona przy użyciu stonowanej, eleganckiej palety barwnej z przewagą bieli i czerni (podłoga w klasyczną szachownicę), kolorów ziemi w tapicerkach mebli i dodatkach, oraz naturalnych materiałów (drewno), projektantki zawęziły wybór do jasnych odcieni – beży i szarości. Po przejrzeniu wielu odcieni, rodzajów wykończenia, faktury i grubości splotu, ostatecznie zdecydowały się na kolor Light Grey, który świetnie współgra z resztą wyposażenia, stanowiąc też idealne przedłużenie jasnoszarych ścian werandy.

Tkaniny z kolekcji Eco Lifestyle, oprócz szerokiego wyboru wersji kolorystycznych, mają jeszcze jedną, niezwykle istotną zaletę: są produkowane w 100 % z przędzy recyclingowej. Do uzyskania 1 mb takiej tkaniny zużywa się ponad 30 butelek plastikowych, znacząco przyczyniając się do ograniczenia zanieczyszczenia środowiska naturalnego. W efekcie powstają stylowe, miękkie i przyjemne w dotyku tkaniny, uzyskane w wyniku produkcji ekologicznej. Kolekcja stanowi wyjątkową część oferty marki Marcin Dekor także dlatego, że jest produkowana przez rodzimych wytwórców. – Nasze tkaniny recyclingowe oraz tkaniny funkcyjne z kolekcji Eco Lifestyle to wyselekcjonowane propozycje polskiej produkcji. Niezwykle ważne są dla nas zarówno aspekty ekologiczne i możliwość ograniczenia zużycia nowych surowców, jak i wspieranie polskich producentów – mówi Monika Kruszewicz z Marcin Dekor.

Otulone eleganckimi roletami okna werandy stały się dopełnieniem projektu. Mimo, iż Beata Łańcuchowska i Ania Drozd zapowiadają, że to zapewne nie koniec zmian w tym urokliwym pomieszczeniu, są bardzo zadowolone z efektu, jaki udało się osiągnąć. Teraz bowiem z werandy można korzystać o każdej porze roku. Jest w niej ciepło, ale nie gorąco, słonecznie, ale z możliwością osłonięcia zbyt mocnych promieni, przytulnie i niewątpliwie bardzo stylowo.

Projekt i zdjęcia: Pani to potrafi | http://panitopotrafi.blogspot.com/ |

FB https://www.facebook.com/Panitopotrafi |

Rolety: Marcin Dekor | http://www.marcindekor.com.pl/ |

FB https://www.facebook.com/marcindekor.konik |

Data publikacji: 23.11.2022
Przeczytaj również

Trendy:
Aranżacje wnętrz w stylu francuskim. Jakie dekoracje pasują do paryskiego szyku w domu
Styl francuski to ponadczasowy synonim prestiżu i luksusu. To styl, który łączy wysublimowaną elegancję z współczesną lekkością i niezobowiązującym luzem. To bardzo… więcej »
Trendy:
Ściana z cegły w salonie – jak zaaranżować klimatyczne wnętrze
Cegła przechodzi prawdziwy renesans, a ściany z cegły zyskują na popularności. To jeden z najstarszych materiałów budowlanych – ponadczasowy, który nigdy się nie… więcej »
Trendy:
Jaki jest Kolor Roku 2024 Pantone? Sprawdź, co to za odcień!
Insytut Pantone ogłosił kolor, który będzie rządził w trendach na przyszły rok. To delikatny brzoskwiniowy odcień Peach Fuzz. Sprawdźcie, jaka to dokładnie barwa. W… więcej »