Home staging – jak przeprowadzić metamorfozę wnętrza za pomocą magii dodatków

Home staging – co kryje się pod tym pojęciem? Głównym celem home stagingu jest przygotowanie nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu tak, by wnętrze prezentowało się najbardziej atrakcyjnie. Jak podejść do tego tematu i jak zaplanować działania? 

Home stager – czym się zajmuje?

Kiedy decydujemy się na sprzedaż domu czy mieszkania naturalnym jest, że zależy nam na jak najlepszym zaprezentowaniu swojej nieruchomości i uzyskaniu jak najwyższej ceny sprzedaży. Z usług stagera skorzystać możemy również, kiedy chcemy po prostu wynająć mieszkanie i zależy nam, by ładnie zaprezentowało się ono potencjalnym wynajmującym. Home stager ma za zadanie wydobyć potencjał wnętrza, podkreślić jego piękno i zaaranżować je tak, by prezentowało się jak najlepiej. Zwykle wykonuje także zdjęcia nieruchomości, by oferta zamieszczona w Internecie była atrakcyjna i wyróżniała się spośród innych ogłoszeń.

home staging

Praca home stagera

Głównym celem podejmowania działań z zakresu home stagingu jest uatrakcyjnienie wystroju wnętrza, wyeksponowanie jego atutów i ukrycie ewentualnych mankamentów. Jeżeli np. wnętrze ma niewielki metraż, home stager zaaranżuje je tak, by wydawało się bardziej przestronne i większe. Z kolei jeśli głównym atutem wnętrza jest duża ilość światła dziennego, podkreśli to wieszając w oknach dobrze przepuszczające światło, lekkie firany. Profesjonalny stager potrafi dostrzec potencjał w każdym wnętrzu i odpowiednio go wyeksponować.

home staging

Jeśli chcemy przygotować nieruchomość do sprzedaży bądź wynajmu, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach z zakresu home staging’u.

1. Zacznij od porządków
To chyba najważniejsza zasada, której nie można nigdy pomijać. Mieszkanie, które pokażemy potencjalnym wynajmującym czy kupującym musi być po prostu czyste. Szczególną uwagę zwróć na porządek w łazience. Czystość i ładny zapach w mieszkaniu, to te elementy, które mają największy wpływ na pierwsze wrażenie.

2. Odpersonalizuj wnętrze
Chociaż dla Ciebie twoje mieszkanie to przytulna, pełna wspomnień i sentymentalna przestrzeń, wynajmujący musi mieć okazje poczuć swoją więź z wnętrzem. Poustawiane na komodzie rodzinne zdjęcia, osobiste rzeczy rozłożone w łazience czy rysunki twoich dzieci na lodówce z pewnością mu w tym nie pomogą. Podczas porządków postaraj się więc usunąć wszystkie osobiste rzeczy, pochowaj ubrania z wieszaków, pochowaj wszystko do szafek. Warto też oczyścić mieszkanie z wszystkich niepotrzebnych mebli. Pamiętaj, że każdy ma prawo mieś inny gust i obrazy z dalekich egzotycznych podróży, może i interesujące, ale nie koniecznie muszą każdemu się podobać. Aranżacja wnętrza powinna być jak najbardziej uniwersalna.

3. Zwróć uwagę na każde pomieszczenie
Wizytówką każdego domu jest przedpokój. To pomieszczenie, które goście zobaczą jako pierwsze, zatem musisz zwrócić na niego szczególną uwagę. Zadbaj, by nie był zbyt zagracony, ciasny, zastawiony niepotrzebnymi przedmiotami. Potencjalni wynajmujący czy kupujący muszą mieć miejsce, by wejść i swobodnie się w nim poczuć. Ważnym jest także, by wszystkie pomieszczenia w domu miały podobny klimat. Nie urządzaj salonu na wysoki połysk, jeśli w twojej kuchni panuje ciepła prowansja. Postaraj się zachować spójny styl wszystkich wnętrz. Nie zapominaj także o balkonie. Szczególną uwagę warto zwrócić także na salon i dopieścić jego aranżację w każdym szczególe.

home staging

4. Zagraj dodatkami
Prawdziwą metamorfozę wnętrza przeprowadzisz za pomocą odpowiednio dobranych dodatków. Wnętrza pozbawione osobistych przedmiotów mogą wydawać się puste i nieprzyjemnie zimne, dlatego musisz zastąpić je pięknymi, dekoracyjnymi dodatkami, które dodadzą wnętrzu przytulności i charakteru. Twoim sprzymierzeńcem w aranżacji salonu będą poduszki dekoracyjne, nowoczesne grafiki na ścianach, figurki dekoracyjne i oczywiście wazony! Wazony z żywymi kwiatami to absolutny must have jeśli chodzi o przygotowanie nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu.

5. Wyeksponuj okna
Niezwykle ważnym elementem każdego wnętrza są okna. Na nie potencjalni kupujący z pewnością zwrócą uwagę. Nie zapominaj o tym, że szyby powinny być przede wszystkim czyste. Dekoracja okna powinna dobrze eksponować atuty wnętrza albo ukrywać drobne niedoskonałości. Jeśli więc salon jest zimny i mało przytulny, powieś welwetowe, długie zasłony. Z kolei jeśli w mieszkaniu okna są małe i do wnętrza wpada niewiele światła, zrezygnuj z gęstych firan np. na rzecz podciągniętych, delikatnych rolet rzymskich. Wówczas zadbaj też o dobranie właściwego oświetlenia.

Tekst i zdjęcia: Eurofirany

Więcej artykułów na: Blog Eurofiran o wystroju, aranżacjach i projektowaniu wnętrz (eurofirany.com.pl)

Data publikacji: 28.10.2022
Przeczytaj również

Trendy:
Styl soft loft w aranżacji wnętrz. Subtelniejsze oblicze industrialnego trendu
Wnętrza w stylu loftowym, to przestrzeń funkcjonalna i minimalistyczna. Tutaj króluje cegła, beton lub kamień, ściany zazwyczaj utrzymane są w kolorach bieli, czerni lub… więcej »
Trendy:
Czym jest biophilic design? Jak stworzyć biofiliczne wnętrza
Biophilic design, czyli projektowanie zgodne z naturą, to odpowiedź na pragnienie odnalezienia równowagi między nowoczesnością a naturą. To więcej niż tylko trend — to… więcej »
Aktualności:
Ruszyła rejestracja na Cross-Border E-commerce! Dowiedz się, jak zwiększyć e-sprzedaż za granicą!
Można już rejestrować się na konferencję Cross-Border E-commerce, która odbędzie się 16 maja 2024 r. w Warszawie. To wydarzenie dla przedsiębiorstw, które chcą… więcej »