Guimarães Home Fashion Week – niezwykłe targi portugalskich tekstyliów domowych

Od 21 do 24 września w Guimarães, dawnej stolicy Portugalii, miały miejsce targi tekstyliów domowych Home Fashion Week. Portugalskie firmy zaprezentowały ofertę około 50 marek potencjalnym klientom z całego świata. Imprezę zorganizowano w dawnym klasztorze Pousada de Santa Maria da Costa z XII wieku zaadaptowanym na klimatyczny hotel. Dwa pierwsze dni były przeznaczone na oglądanie ekspozycji, a dwa pozostałe na indywidualne spotkania w firmach wystawców.

Wybór miejsca w północnej części kraju nie był przypadkowy – tu bowiem bije serce portugalskiego przemysłu lekkiego. Idealnie dobrany do charakteru oferty wystawców był również zrewitalizowany obiekt łączący wielowiekową tradycję z eleganckim luksusem i współczesnym komfortem. To wartości bliskie portugalskim producentom, z których większość to firmy rodzinne o kilkudziesięcioletniej historii, które doskonalą swoje wyroby od pokoleń.

Sposób ekspozycji produktów był również wyjątkowy. Pokoje hotelowe zaaranżowano w taki sposób, by zaprezentować ofertę danej marki – np. pościele zdobiły łóżka, ręczniki dekorowały krzesła i łazienki, a szlafroki prezentowały się na wieszakach w szafie. O tym, jaka marka gości w danym apartamencie, informował roll-up przed wejściem.

Oferta obejmowała produkty o bardzo wysokiej jakości, ze średniej i wyższej półki cenowej. Większość z nich (nawet 90 proc.) Portugalczycy eksportują, wysyłając je do ponad 130 krajów na całym świecie, m.in. Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, USA, Japonii, RPA, czy krajów Ameryki Południowej. Wystawcy, którzy sprzedawali już swoje produkty w Polsce, miło wspominali współpracę, m.in. z takimi firmami, jak Eurofirany, Faro, czy Greno. Dla większości prezentujących się na targach portugalskich producentów polski rynek to ciągle jeszcze „terra incognita”, więc potencjał współpracy jest jeszcze do wykorzystania.

W warstwie estetycznej oferty dominowały naturalne kolory, nawiązania do ekologii, kwiatowe motywy i elementy ludowe. Materiały charakteryzowały się miękkim, przyjemnym chwytem. Wrażenie robiła wysoka jakość prezentacji, dbałość o detale i pasja, z jaką wykonano produkty i opowiadano o nich.

Odwiedzając targi w Guimarães, warto przy okazji zajrzeć do sklepów z wyposażeniem wnętrz. Większość z nich to prowadzone od pokoleń salony w zabytkowych domach, gdzie dominuje wysmakowany wystrój, odwołania do tradycji i niezwykła, serdeczna atmosfera. Przykładem może być Chafarica Home Trends przy Rua de Danta Maria, gdzie znajdziemy bogaty wybór portugalskich tekstyliów domowych, prezentowanych w klimatycznych wnętrzach, z wykorzystaniem starych, stylowych mebli (jak szafa po założycielu firmy, dziadku obecnej właścicielki, którego portret z dumą zdobi wnętrze sklepu). Serdeczność, z jaką witany i obsługiwany jest każdy klient, uzupełnia doświadczenie zakupowe pełnego uroku miejsca.

Najbliższa edycja Guimarães Home Fashion Week zaplanowana jest na 21-24 czerwca 2022. Warto zaznaczyć tę datę w swoim targowym kalendarzu.

Jerzy Osika

 

Data publikacji: 12.10.2021
Przeczytaj również

Targi:
Targi imm cologne pod hasłem: Inspiracja, innowacja, projektowanie wnętrz w najczystszej formie
W dniach 17–23 stycznia 2022 r. w Kolonii swoje drzwi otworzą targi imm cologne, jedno z pierwszych po pandemicznych ograniczeniach tak duże wydarzenie na żywo w branży… więcej »
Targi:
Domotex w styczniu odwołany. Organizatorzy szukają nowego terminu
Deutsche Messe odwołują zaplanowaną na styczeń 2022 edycję targów dywanów i pokryć podłogowych Domotex w Hanowerze. Nie oznacza to jednak zupełniej rezygnacji z… więcej »
Targi:
The Inspired Home Show 2022: Innowacje, trendy i nowości w branży artykułów domowych po pandemii
O tym, jak pandemia wpłynęła na sektor artykułów gospodarstwa domowego oraz jakie atrakcje czekają na uczestników targów The Inspired Home Show, które odbędą się w… więcej »