Euroshop Retail Design Award: Poznajcie 5 najlepszych nowych konceptów handlowych na świecie

EHI Retail Institute oraz Messe Duesseldorf ogłosiły tegorocznych laureatów prestiżowego konkursu na najlepsze nowe koncepty handlowe EuroShop Retail Design Award (ERDA). O zwycięstwo rywalizowało 87 sklepów z 28 krajów.

Jurorzy oceniali zgłoszenia kierując się następującymi kryteriami: architektura, kolorystyka, materiały, oświetlenie, visual merchandising oraz komunikacja marketingowa. Wśród ekspertów konkursu, którzy nominują do nagrody sklepy ze swoich krajów, od kilku lat zasiada również Polak – Jerzy Osika, ekspert ds. retailu i visual merchandisingu.

W tym roku ogłoszono zwycięzców w pięciu kategoriach:

Kategoria HoReCa

Bridge, Zurych (projekt: Interstore | Schweitzer)

Bridge to prawdziwy most łączący targ świeżej żywności, kreatywną kuchnię z lokalnymi produktami i różnorodną gamę wydarzeń. Zgodnie z mottem „Poznaj jedzenie, poznaj targ, poznaj ludzi”, ma stać się nowym miejscem spotkań kultury kulinarnej w sercu Zurychu. Znajdujący się w pobliżu głównego dworca kolejowego rynek zachęca do eksperymentowania i jest zorientowany na przyjezdnych i lokalnych smakoszy, którzy chcą spróbować nowych rzeczy. Na parterze znajduje się dział świeżej żywności oraz niezależne punkty gastronomiczne, w tym grill, bistro i Bridge Bar. Na piętrze zlokalizowano Food Lab — przestrzeń z elastycznymi, modułowymi stanowiskami do gotowania, które można wykorzystać na imprezy prywatne lub biznesowe.

fot. Bridge/Love Weber

 

Kategoria Fashion & Lifestyle

Apple Marina Bay Sands, Singapur  (projekt: Foster + Partners)

Sklep giganta technologicznego Apple w Singapurze znajduje się na powierzchni wody w Marina Bay i wygląda jak migocząca, unosząca się kula. Zapewnia on 360-stopniowy widok na panoramę miasta, dzięki szklanej kopule, wykonanej ze 114 elementów. Okrągły otwór na górze umożliwia wędrówkę światła w ciągu dnia wewnątrz sklepu. Przed nadmiernym nasłonecznieniem chroni natomiast osłona ze specjalnego metalu. W centrum kopuły znajduje się ściana wideo, która służy jako scena do występów artystów.

fot. Apple/Finbarr Fallon

 

Kategoria Żywność

Edeka Hundrieser, Essen (projekt: Kinzel Architecture)
Supermarket w Essen nawiązuje materiałami i kolorystyką do to tradycji górniczej regionu. W sklepie zastosowano cegłę, stal i żelazo oraz ciemne kolory skontrastowane z jasnym odcieniem szarej podłogi, a także miedziane akcenty. Duże lampy w barwie matowej czerni, rury i wyciągi wentylacyjne podkreślają industrialne odniesienia.

fot. EDEKA/Guido Leifhelm

 

Kategoria Digital

FC Bayern World, Munich (projekt: umdasch The Store Makers)

To sklep dla fanów Bayernu-Monachium. Parter dedykowany jest zespołowi. Wydrukowane w 3D naturalnej wielkości repliki piłkarzy prezentują aktualne koszulki mistrzów. Ponad 20 zintegrowanych cyfrowych punktów w sklepie obejmuje lustrzane ekrany w przymierzalniach, a także stanowiska do selfie i przezroczyste ekrany do prezentacji trofeów. Na niższym poziomie fani znajdą całą gamę produktów. Koszulki, piłki i buty można personalizować w „warsztacie”. Odwiedzający mogą również sprawdzić, czy ich umiejętności dorównują gwiazdom w różnych scenariuszach gier w „klatce testowej”. Multipleks FC Bayern World zajmuje siedem pięter i oprócz flagowego sklepu oferuje również dwie restauracje, butikowy hotel oraz miejsce na imprezy.

fot. FC Bayern/Jens Pfisterer

Kategoria Zrównoważony Rozwój

Green B, Florencja (projekt: Benetton Group)

Efektywność energetyczna, materiały z recyklingu i coraz bardziej zrównoważona kolekcja – United Colors of Benetton tworzy nowy „zielony” koncept sklepu, wykorzystując naturalne materiały w innowacyjny sposób. Podłoga w Green B jest wykonana z włoskich skał rzecznych i odzyskanego drewna. Do aranżacji wnętrz użyto przetworzonych odpadów z przemysłu tekstylnego, takich jak zużyte guziki i wełna z recyklingu. Z materiałów z recyklingu wykonane są także półki, bazy ekspozycyjne i manekiny. Czujniki i sztuczna inteligencja kontrolują efektywność energetyczną sklepu, automatycznie dostosowując temperaturę do liczby osób w wewnątrz.

fot. United Colors of Benetton

Udział w konkursie jest bezpłatny. Chętnych do uczestnictwa zapraszamy do kontaktu z ekspertem z Polski: office@jerzyosika.com

Więcej informacji na www.euroshop-award.com

Data publikacji: 11.05.2022
Przeczytaj również

Handel:
Poprawa nastrojów konsumenckich. Optymizm kupujących napędza ecommerce w Polsce [raport]
Jak wynika z najnowszego raportu “Customer Journey 2024. Poszukiwanie i zakup produktów online” przygotowanego przez  Allegro i agencję badawczą Minds & Roses, w… więcej »
Handel:
Jakie są najczęściej popełnianie błędy w sprzedaży zagranicznej i jak ich uniknąć?
Sprzedaż zagraniczna to dla wielu firm atrakcyjna szansa na rozwój i zwiększenie zysków. Wejście na nowe rynki międzynarodowe może przynieść liczne korzyści, takie jak… więcej »
Aktualności:
Cross-Border E-commerce: Rozwiń e-sprzedaż na rynkach zagranicznych. Ostatnie dni na bezpłatne zgłoszenia!
Już 16 maja firmy zainteresowane rozwojem e-sprzedaży na rynkach zagranicznych będą mogły skorzystać z bezpłatnych wykładów i porad ekspertów podczas konferencji… więcej »