Dom pełen światła i inteligentnych rozwiązań. Nowy projekt Naboo Studio i firmy Marcin Dekor

Jasno, przestronnie, nowocześnie – takie wrażenie robi projekt wnętrza przygotowany przez pracownię projektową Naboo Studio. Subtelne efekty światłocieniowe podkreśla tu stonowany kolorystycznie wystrój, w którym dominują odcienie szarości. Ważna rola – zmiękczenia i ocieplenia całej aranżacji – przypadła welurowym zasłonom z oferty Marcin Dekor. Polski producent systemów do aranżacji okien, zaproponował do tego niewątpliwie wymagającego i  wysokiego wnętrza, nowoczesne zasłony sterowane automatycznie. Dzięki zastosowaniu kompleksowych rozwiązań z zakresu smart home opartych na systemie przewodowym KNX, można cieszyć się nie tylko niezrównaną wygodą w zdalnym sterowaniu dekoracjami okiennymi, ale również oświetleniem, alarmem, urządzeniami AGD i RTV w całym domu.

Dom, wybrany przez młode małżeństwo na siedzibę rodzinną, ma dwie kondygnacje i dużo przeszkleń. Szczególnie spektakularne wrażenie robi zalana światłem dziennym wpadającym przez gigantyczne okna, wysoka na osiem metrów, strefa wypoczynkowa. Jest otwarta – łączy się z jadalnią i kuchnią w jedną przestronną przestrzeń dzienną. Duże przeszklenia gwarantują tutaj odpowiednie doświetlenie pomieszczenia i możliwość cieszenia się niezmąconym widokiem zieleni za oknem. Takie okna mogą jednak nastręczać trudności, jeśli chodzi o dobór dekoracji. Rozwiązaniem, które się świetnie wtedy sprawdza, jest elektryczny system karniszy. Dzięki niemu nie musimy sami przesuwać ciężkich zasłon czy firan, robi to za nas automatyczny system szynowy, a odpowiednio dobrany, udźwignie zasłonę
o ciężarze nawet do 60 kg.

– O doprowadzanie napięcia w okolice takiego okna najlepiej zadbać już na etapie projektu domu, jednocześnie decydując o rodzaju systemu smart (przewodowe radiowe lub sterowania mieszane). Ten wybór jest bardzo ważny, ponieważ właśnie od typu sterowania zależy dobór napędu do rolety, żaluzji czy karnisza oraz rodzaj i miejsce wyprowadzania okablowania – podkreśla Monika Kruszewicz z Marcin Dekor.

Obok kuchni, w której ma królować na specjalne życzenie inwestorów rozbudowana wyspa kuchenna z siedzeniami dookoła, znajduje się spiżarnia. Ponadto, na parterze domu mieszczą się jeszcze: gabinet, łazienka gościnna, hol wejściowy z garderobą oraz strefa techniczna z garażem.

Piętro domu wymagało zmiany układu ścian w stosunku do planu deweloperskiego, tak by mogła powstać sypialnia właścicieli połączona z garderobą i obszerną łazienką wyposażoną w wolno stojącą wannę. Na tej kondygnacji przewidziano również urządzenie sypialni gościnnej (wraz z łazienką) oraz pokoju dziecięcego. To ostatnie pomieszczenie zaprojektowane zostało nieco na wyrost, bo właściciele nie mają jeszcze dziecka – ale planują je mieć.

Ciekawym zakątkiem będzie wkrótce antresola z przezroczystymi szklanymi barierkami, ulokowana przy schodach, z widokiem na część wypoczynkową na parterze. Wyposażona w dwa wygodne fotele, stworzy na idealne miejsce na kameralną rozmowę.

GRA W SUBTELNOŚCI

Niewątpliwym atutem tego domu jest ponadprzeciętna wysokość pomieszczeń: od czterech do pięciu metrów, w salonie natomiast aż osiem. Daje to uczucie przestronności, które dodatkowo wzmacnia wprowadzenie elementów przejrzystych (szklanej barierki schodów, szklanych akcesoriów dekoracyjnych) oraz lśniących i odbijających światło – grafitowego lustra na partii ścian, stalowych „luster” Oskara Zięty w salonie. Lustrzane powierzchnie „chwytając” promienie słoneczne wpadające przez wielkie okna, sprawiają, że w efekcie całe wnętrze robi wrażenie świetlistego.

Tę grę światła wzmacnia subtelna kolorystyka aranżacji. Dominują w niej różne odcienie szarości. Ascetycznie szare, a jednocześnie emanujące przytulnością, welurowe zasłony opadają w miękkich fałdach na podłogę i przełamują geometryczną surowość projektu.

Do sypialni, oprócz zasłon, projektantki zaplanowały też firany, aby zagwarantować mieszkańcom większe poczucie prywatności.

Fakt, że zasłony są gładkie, bez wzorów, pozwoliło na płynne wtopienie ich w ściany, z których część również będzie pomalowana na szaro lub pokryta betonem dekoracyjnym. Pozostałe partie ścian zachowane będą w bieli, aby nie przytłoczyć wnętrza.

W całym projekcie nie ma intensywnych barw; stłumioną kolorystykę ożywia jedynie zieleń roślin – widocznych na zewnątrz przez okna i tych wprowadzonych do wnętrza, rosnących w obszernych szarych donicach.

JAK NAJBARDZIEJ NATURALNIE

Elegancja w stonowanych kolorach, a najlepiej szarość zestawiona z elementami ciemnego drewna – tak wnętrze swojego domu widzieli inwestorzy. Projektantki z NABOO STUDIO postawiły więc na naturalne materiały w naturalnych odcieniach, przede wszystkim drewno, ale też i kamień. Ten pierwszy materiał przewidziany został do pokrycia podłóg – w postaci szerokich, długich desek z dębu olejowanego i szczotkowanego; części ścian, które zostały wyłożone dębowym fornirem bejcowanym na ciemny orzech, stopni schodów oraz wykonania zabudowy kuchennej.

Jeśli chodzi o drugi materiał , projektantki zaproponowały kamień frezowany Salvatori oraz spieki kwarcowe Laminam. Wielkoformatowe płyty tej włoskiej marki to kompozycja naturalnych materiałów, w szczególności  kwarcu, iłów łupkowych, skał  granitowych i pigmentów ceramicznych. Sprasowane i wypalane w bardzo wysokiej temperaturze odznaczają się trwałością i odpornością na uszkodzenia. Deseniem mogą imitować wiele rodzajów kamienia, ale też metal, a nawet drewno. W tym projekcie, na podłogi  i ściany w łazienkach wybrano spieki kwarcowe Laminam Pietra Grey z kolekcji I Naturali w wykończeniu groszkowanym (bocciardato), dzięki czemu powierzchnia wielkoformatowej płyty wygląda jak kamień naturalny.

JAK NAJBARDZIEJ NOWOCZEŚNIE

W projekcie wnętrza warto też zwrócić uwagę na efektowne lampy polskiego producenta marki AQForm oraz marki Bomma. Ich nowoczesna, geometryczna, a jednocześnie pełna rozmachu forma jest ozdobą strefy dziennej domu. Ze względu na wysokość domu trzeba było wykonać obliczenia natężenia oświetlenia dla każdego z pomieszczeń; część lamp zapala się na czujniki ruchu, wszystkie zaś mają wbudowany system ściemniania.

Sterowane automatycznie są też żaluzje wewnętrzne, zamontowane we wszystkich oknach w domu.

Inwestorzy nie mają  nic przeciwko nowoczesnej technice – wręcz przeciwnie, doceniają jej użyteczność. W związku z tym w całym domu zastosowano system automatyki budynku oparty na systemie KNX.

– Wszystkie rozwiązania automatyczne przeznaczone do aranżacji okien, oferowane przez firmę Marcin Dekor,  są całkowicie kompatybilne z dostępnymi na rynku systemami domu inteligentnego – w tym przypadku, z systemem KNX. Z powodzeniem uzupełniają one istniejące instalacje, a ich użytkownicy mogą cieszyć się dodatkowymi korzyściami funkcjonalnymi, jakie płyną ze zdalnego zarządzania własnym domem – dodaje Monika Kruszewicz.

Data publikacji: 12.10.2022
Przeczytaj również

Aktualności:
Tu Las Tam Woda – nowa realizacja pracowni Boris Kudlička with Partners w sercu Mazur
Poranna kawa na pomoście, rejs łódką z przyjaciółmi, wędkowanie lub po prostu codzienny relaks i oglądanie zachodu słońca – kiedy mieszka się nad pięknym jeziorem,… więcej »
Aktualności:
Trzy żywioły - wnętrza domków letniskowych projektu Marty Czerkies z rozwiązaniami okiennymi Marcin Dekor
„Trzy żywioły” – taką nazwę nosi zespół trzech domków letniskowych położonych w malowniczym nadmorskim Sasinie. Ich wnętrza nawiązujące do ognia, wody oraz ziemi… więcej »
Aktualności:
Znana projektantka w Hucie Julia. Kulisy produkcji nowej kolekcji biżuterii Anny Orskiej
Jeszcze w ubiegłym stuleciu karkonoskie tradycje szklarskie prężnie się rozwijały, czyniąc z regionu główny ośrodek szkła kryształowego w Polsce. Z czasem jednak… więcej »