Dekoracje okienne sterowane elektrycznie – kiedy warto w nie zainwestować?

Niektórzy lubią, gdy budzą ich pierwsze promienie słońca wpadające przez okno, jednak wielu z nas woli spędzić leniwy poranek w półmroku sypialni. Niezależnie od naszych preferencji wszyscy chcemy, aby obsługa naszych dekoracji okiennych była na tyle prosta i wygodna, abyśmy mogli zrobić to bez wychodzenia z łóżka. Zagwarantują nam to dobrze dobrane zasłony lub rolety wyposażone w zdalne sterowanie Smart Home, które nie bez powodu cieszą się rosnącą popularnością. Systemy elektryczne oferowane przez markę Marcin Dekor są wyjątkowo proste w obsłudze, niezawodne i ciche, dlatego doskonale nadają się zarówno do naszych domów, jak i do przestrzeni biurowych.

Smart Home – co to dokładnie oznacza?

Pod nazwą Smart Home, czyli Inteligentny Dom  kryją się przeróżne systemy sterowań dostępne na naszym rynku.  Najbardziej kompleksowe rozwiązania , które w pełni zasługują na określenie Smart Home to inteligentne przewodowe systemy sterowań automatycznych do budynków, z centralami do zdalnego sterowania. Ich dystrybucją zajmują się wyspecjalizowani, licencjonowani dealerzy. Systemami tymi możemy wysterować zdecydowanie najwyższą ilość urządzeń w domu. Instalacja jest dość skomplikowana  i czasochłonna oraz wymaga precyzyjnego i przemyślanego projektu okablowania. To tez generuje dużo wyższy koszt całościowy przewodowych instalacji Smart Home, który dla średniej wielkości domu wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Nieco mniejsze możliwości, proponują rozwiązania  radiowe typu Smart Home. W zależności od producenta w ofertach występują różnego rodzaju sterowniki, które umożliwiają wysterowanie konkretnych urządzeń w domu bezpośrednio lub poprzez centralkę zdalnego sterowania. W ten sposób możemy wysterować zarówno oświetlenie, telewizor, klimatyzację oraz wszelkiego rodzaju osłony i dekoracje okienne za pomocą pilota lub aplikacji na telefonie.  Zatem, przed podjęciem decyzji o wyborze dostawcy oprogramowania, warto zapytać, jakie urządzenia może wysterować dany system. Często kluczowy jest tu także budżet, który w przypadku sterowań radiowych dla średniej wielkości domu będzie oscylował w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Ostatnią grupę stanowią systemy sterowań radiowych dedykowane dla konkretnej grupy produktowej. Umożliwiają one sterowanie np. tylko przysłonami okiennymi i karniszami. Takie systemy zazwyczaj nie generują dużych kosztów, a za dodatkowe kilkaset złotych (bo taki jest koszt centralki do zdalnego sterownia), można zaimplementował tego typu mini Smart Home do wnętrza.  Aktualnie, w propozycjach wielu producentów urządzeń elektrycznych, jak również w ofercie Marcin Dekor, możemy znaleźć centralki mini Smart Home do zdalnego sterowania karniszami i roletami za pomocą pilota lub aplikacji.

Kiedy zatem powinniśmy się zastanawiać nad wyborem sterowań elektrycznych? Już na początki inwestycji, a szczególnie jeśli w naszym domu mamy zaprojektowane duże przeszklenia i wysokie okna. Zadajmy sobie wówczas  dwa pytania:  Jaki mamy budżet oraz  w jaki sposób i który roletami bądź karniszami  chcemy sterować?

Duże przeszklenia

Systemy elektryczne idealnie sprawdzą się przy dużych, panoramicznych oknach, na które decydujemy się coraz częściej. Nic dziwnego – wyglądają bardzo efektownie i nowocześnie, a w dodatku zapewniają nam dostęp dużej ilości światła słonecznego. Przeszklenia okienne, które nieraz sięgają aż do sufitu, są wyjątkowo popularne we współczesnym budownictwie i apartamentach, zwłaszcza tych urządzonych w stylu loftowym. Mimo licznych zalet mają także kilka wad, które szybko zaczną nam doskwierać. To okna trudne do zasłonięcia, a przecież zamontowanie w oknie rolet czy zawieszenie zasłon jest niezbędne. Nie tylko chronią nas przed słońcem – dobrze dobrane dekoracje okienne dodadzą naszemu wnętrzu przytulności i zapewnią mieszkańcom większe poczucie prywatności. Optymalnym rozwiązaniem przy oknach o dużych rozmiarach okażą się karnisze z napędem elektrycznym, na których zawiesimy zasłony i firany dostosowane do wystroju wnętrza. Marcin Dekor oferuje kilka modeli karniszy elektrycznych z silnikami o zróżnicowanej mocy, zarówno modele akumulatorowe, jak i zasilane napięciem doprowadzonym z zewnątrz. Warto podkreślić, że szyna ma zaledwie 2 centymetry wysokości, dzięki czemu możemy je zamontować nawet przy bardzo wąskich nadprożach. Miłośnicy nieco nowocześniejszych rozwiązań mogą zdecydować się na rolety – marka Marcin Dekor posiada w swojej szerokiej ofercie modele rzymskie z napędem elektrycznym. Możemy je z powodzeniem zastosować przy oknach, które mają aż do 6 metrów wysokości i do 4 metrów szerokości.

Waga

Kiedy decydujemy się na dekoracje okien o pokaźnych rozmiarach, musimy liczyć się z tym, że nasze zasłony lub rolety będą ciężkie, a co za tym idzie – ich manualna obsługa przysporzy nam na co dzień wielu trudności. Na szczęście z pomocą przychodzi nam technologia. Automatyczny system szynowy firmy Marcin Dekor jest w stanie przesuwać zasłony, które ważą nawet 60 kilogramów, jednak tylko przy zastosowaniu odpowiednich rozwiązań dekoracyjnych oraz kiedy karnisz jest prostym odcinkiem.   

Często spotykamy pewne ograniczenia, które zmieniają parametry maksymalnego obciążenia a niektóre kombinacje osłabiają rzeczywistą moc silnika deklarowaną przez z producenta. Jednym z nich jest zastosowanie zasłony zsuwanej na jedna stronę, wykonanej z ciężkiej tkaniny typu dimout lub blackout. Moc silnika również słabnie, kiedy karnisz elektryczny jest wygięty promieniowo lub punktowo, co zwiększa siłę tarcia. Kiedy jeden silnik nie daje rady, wówczas przychodzą nam z pomocą rozwiązania typu tandem czyli połączenie dwóch napędów. Jest to kosztowniejsze rozwiązanie, ale często konieczne. Ponadto nie zaleca się stosowanie systemu WAVE (system równych fałd ) z dystansem 8 cm, na karniszu elektrycznym dłuższym niż 400 cm. Przy zastosowaniu systemu WAVE 6 cm  długość karnisza elektrycznego może być większa.

Z uwagi na te ograniczenia, zawsze warto skonsultować wybór silnika i systemu ze specjalistą, przekazując mu wszelkie niezbędne informacje odnośnie zasłon, które maja zawisnąć na karniszu.

W kontekście karniszy elektrycznych nie można zapomnieć o funkcji Touch Motion, dzięki której wystarczy, że lekko pociągniemy za zawieszoną firankę czy zasłonę, by uruchomić napęd. Natomiast mechanizm XL do rolet elektrycznych bez trudu poradzi sobie z tkaniną, której waga wynosi do 15 kilogramów.

To duże ułatwienie, dzięki któremu każdy z domowników, nawet nasze dzieci, będzie w stanie zasłonić okno bez najmniejszego problemu. Zamiast pociągać za łańcuszek,  czy męczyć się z ciężkimi zasłonami, jedyne, co musimy zrobić, to nacisnąć odpowiedni przycisk. Możemy sterować nimi na kilka sposobów a do wyboru mamy: pilot (jednokanałowy lub wielokanałowy, w zależności od naszych potrzeb), przełącznik ścienny, a także systemy mieszane oraz aplikacje, które w zależności od systemu jaki wybierzemy, dostarczą nam różne informacje na temat bieżącego statusu urządzenia.  Najtańsze systemy, najczęściej te od producentów urządzeń typu mini Smart Home, nie mają komunikacji dwukierunkowej. Oznacza to, że na aplikacji nie widzimy, czy np. dana roleta jest zamknięta czy otwarta oraz w jakim stopniu. Poprzez uruchomienie przycisku na telefonie wysyłamy komunikat otwórz/zamknij, ale system nie daje nam już odpowiedzi o stanie urządzenia. Natomiast w przypadku bardziej rozbudowanych systemów uniwersalnych do sterowań inteligentnych, zarówno przewodowych, jak i radiowych, mamy już do czynienia z informacją dwukierunkową tzn. wysyłamy komunikat i otrzymujemy komunikat zwrotny, czyli widzimy w jakim stanie jest aktualnie dana roleta: zamknięta czy otwarta, czy tez otwarta do połowy. Jest to bardzo przydatna funkcja, szczególnie kiedy chcemy sterować roletami i  zasłonami w domu z dużej odległości, np. z pracy.

Wszystkie rozwiązania oferowane przez firmę Marcin Dekor są całkowicie kompatybilne z innymi systemami domu inteligentnego (Smart Home). To sprawia, że mogą je z powodzeniem uzupełniać, a ich użytkownicy będą cieszyć się kolejnymi funkcjonalnymi korzyściami płynącymi ze zdalnego zarządzania własnym domem.

Wymagające przeszklenia

Możemy do nich zaliczyć między innymi przeszklenia okienne, które znajdują się bardzo wysoko, a przede wszystkim – najbardziej wymagające okna dachowe. Systemy elektryczne sprawdzą się w tym przypadku idealnie. Pozwolą na wygodne odsłonięcie lub zasłonięcie rolety bez konieczności wchodzenia na stopień czy krzesło. Warto zadbać o doprowadzanie napięcia w okolice okna już na etapie projektu, przy czym należy zdecydować jaki rodzaj systemu zamierzamy zastosować: czy będzie to sterowanie przewodowe do systemu uniwersalnego Smart Home, czy może sterowanie radiowe. Te informacje są bardzo ważne, ponieważ to od systemów sterowań zależy odpowiedni dobór napędu do rolety oraz rodzaj i miejsce wyprowadzania okablowania. Karnisze elektryczne od Marcin Dekor z łatwością dopasują się do najbardziej wymagających i oryginalnych projektów, ponieważ istnieje możliwość gięcia karniszy: punktowego lub po dowolnym łuku. Doskonale się sprawdzą, gdy nasza ściana jest wygięta w łuk. Pamiętajmy także, że te technologie Smart Home będą doskonałym rozwiązaniem, jeśli mamy w domu wiele okien nawet o standardowych wymiarach. W tym wypadku pomogą nam wielokanałowe piloty, za sprawą których możemy sterować kilkoma różnymi dekoracjami okiennymi w jednym pomieszczeniu lub odpowiednie aplikacje.

O elektrycznych systemach najlepiej pomyśleć już na etapie projektu czy remontu. Będziemy mogli zaplanować, jak rozmieścić punkty wyprowadzenia napięcia, lub też w jaki sposób zoptymalizować rodzaj okablowania, co znacząco ułatwi zastosowanie systemów elektrycznych w naszych wnętrzach. Na szczęście jednak na późniejszym etapie również możemy zastosować rozwiązania automatyczne. Zamontowanie sterowanych elektrycznie dekoracji okiennych nie wymaga znaczącej ingerencji w nasz dom czy mieszkanie, jednak wówczas jest ono nieco kosztowniejsze i wymaga od nas minimalnego zaangażowania. Jeśli nie uwzględnialiśmy  w projekcie automatycznie sterowanych rolet czy zasłon, a  decydujemy się na nie dopiero po jakimś czasie, wówczas świetnym rozwiązaniem będą systemy akumulatorowe z oferty  Marcin Dekor. Takie silniki wymagają doładowania średnio raz na pół roku, natomiast, co bardzo istotne, przy ich zastosowaniu nie są konieczne żadne dodatkowe prace związane z domową instalacją elektryczną.

Każdy, niezależnie od warunków mieszkaniowych, może cieszyć się systemami elektrycznymi. Warto jednak przed ich zakupem skonsultować się ze specjalistami – eksperci Marcin Dekor zawsze służą pomocą podczas zakupów. Więcej informacji znaleźć można na stronie www.marcindekor.com.pl

 

Data publikacji: 15.11.2021
Przeczytaj również

Trendy:
Powrót do przeszłości. VINTAGE ANTYK, klasyczna kolekcja karniszy marki Marcin Dekor
Im więcej wokół nas zaawansowanych technologii, wirtualnej rzeczywistości, tym bardziej tęsknimy za czymś namacalnym, rzeczywistym, prawdziwym. W domach zmęczeni już… więcej »
Trendy:
Instytut Pantone wytypował kolor roku 2022. Jak stosować Very Peri
we wnętrzach
Instytut Pantone wytypował już kolor roku 2022. Został nim Very Peri, czyli fioletowo-szary odcień z elementami czerwieni. Coroczny wybór Pantone jest bardzo ważnym momentem… więcej »
Trendy:
NEXUS OFFICE SYSTEM SDN BHD [artykuł promocyjny]
Nexus Office System Sdn Bhd, której marka jest rozpoznawalna dzięki „kolekcji nexus”, jest jednym z wiodących producentów mebli biurowych. Nasza firma rozpoczęła… więcej »