Dekoracje okien: Jaką tkaninę wybrać na rolety rzymskie?

Rolety rzymskie zyskały już sporą rzeszę fanów. Ich popularność wynika zapewne z idealnego połączenia funkcjonalności i estetyki. Ta dekoracja okienna znajduje zastosowanie w salonach, sypialniach, kuchniach, łazienkach – właściwe w każdym pomieszczeniu w domu.

Rolety rzymskie są w ostatnich sezonach także niezwykle modną dekoracją okienną, którą bez trudu dopasujemy do każdego stylu wnętrza. Idealne dopasowanie do aranżacji i wymiaru okien ułatwiła bowiem możliwość zamawiania rolet uszytych na wymiar. Tylko jakie tkaniny na rolety rzymskie możemy wybrać?

Materiał na rolety rzymskie – do wyboru do koloru

Decyzja o wyborze rolet rzymskich uszytych na wymiar, zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami otwiera przed nami niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Roletę rzymską można bowiem uszyć praktycznie z każdego materiału – o dowolnej strukturze, gramaturze, kolorze czy wzorze. Ważny dla codziennego użytkowania jest fakt, by tkanina nie była rozciągliwa czy zbyt luźno tkana. Wtedy roleta rzymska będzie wytrzymała podczas częstego podnoszenia i opuszczania, a po praniu zachowa swój wymiar i kształt.

  • Rolety rzymskie z tkanin przepuszczających światło

Niezwykle popularne są rolety z przeziernych tkanin firanowych, ponieważ roleta rzymska pojawia się w wielu oknach w zastępstwie firan. W tym zakresie wybór jest naprawdę ogromny! Możemy wybrać gładkie tkaniny firanowe o połyskującym lub matowym wykończeniu, bądź zdobione modnym wzorem. Rolety rzymskie uszyte z tkanin firanowych to niezwykle subtelna, nowoczesna i modna dekoracja każdego okna. Nie zawsze jednak musi spełniać rolę firany i możemy zdecydować się na wykorzystanie innych rodzajów tkanin.

  • Rolety rzymskie z tkanin zaciemniających

Jeśli zależy nam na funkcji przysłaniania okna, możemy zdecydować się na uszycie rolety rzymskiej z tkaniny zaciemniającej. Takie rolety zapewnią nam ochronę przed wpadającymi do pomieszczenia promieniami słonecznymi, zapobiegną nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, zadbają o nasza prywatność i pozwolą na optymalne sterowanie ilością wpadającego do wnętrza światła. Jeśli zależy Ci na tych funkcjach rolety, warto sięgnąć właśnie po tkaniny zaciemniające.

  • Rolety rzymskie z welwetu

Welwet w ostatnich sezonach opanował świat wnętrz. Pojawia się na zasłonach, narzutach na łóżko, poszewkach dekoracyjnych, abażurach lamp czy obiciach mebli, więc nie mogło zabraknąć go także na roletach. Welwetowe rolety rzymskie wprowadzają do wnętrz modny charakter i przytulny klimat. Przyjemny w dotyku, szlachetny welwet to doskonały pomysł na tkaninę, z której można uszyć rolety rzymskie.

Jakie tkaniny na rolety rzymskie wybrać?

Aby podjąć decyzję – jakie tkaniny na rolety rzymskie wybrać – musimy sprecyzować swoje oczekiwania wobec rolet, zarówno względem funkcjonalności jak i estetyki. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej tkaniny przemyśl, jak całościowo ma wyglądać twoja dekoracja okienna. Niezwykle modnym i popularnym rozwiązaniem jest łączenie rolet rzymskich z zasłonami. Wówczas warto zdecydować się na roletę uszytą z tkaniny firanowej. Roleta z przeziernej tkaniny będzie wówczas pełniła funkcję dekoracyjną, a rolę przysłaniania okna przejmą zasłony.

Jak ładnie zestawić roletę z zasłonami? Możemy wybrać np. gładką roletę i połączyć ją z wzorzystymi zasłonami. Całkowicie gładki komplet również się sprawdzi. Wzorzysta roleta z kolei ładnie będzie się prezentowała w towarzystwie gładkich zasłon. Możliwości mamy naprawdę wiele. Zresztą wcale nie musimy łączyć rolety i zasłon, roleta rzymska solo prezentuje się również efektownie.

Tekst i zdjęcia: Eurofirany

Więcej na www.eurofirany.com.pl

 

 

Data publikacji: 19.04.2021
Przeczytaj również

Trendy:
Trzy kluczowe trendy w wyposażeniu wnętrz wg targów Ambiente
Specjaliści z targów Ambiente oraz studia Stilbüro bora.herke.palmisano wybrali trzy trendy w wyposażeniu wnętrz, które będą kluczowe w sezonie 2021/22. Opracowując je… więcej »
Trendy:
Trendy w aranżacji wnętrz i dekoracjach okazjonalnych na 2021/22
Targi Christmasworld i Paperworld zaprezentowały trzy trendy w stylach, kolorystyce i materiałach, które będą dominowały w aranżacjach wnętrz mieszkalnych i biurowych,… więcej »
Trendy:
Trzy najważniejsze trendy w wyposażeniu wnętrz na rok 2021
Żaden trend wnętrzarski nie gaśnie nagle i definitywnie. Nic nie przestaje być modne z dnia na dzień i nie zyskuje na popularności w jednej chwili. Nic więc w tym dziwnego,… więcej »