Ćmielowska porcelana zagościła w Sofii

Polski design ponownie podbija międzynarodowe rynki sztuki. Tym razem, niezwykła kolekcja „Ludzie z fabryki porcelany”, autorstwa ceramika Arkadiusza Szweda, pod kuratorstwem antropolożki Ewy Klekot, została zaprezentowana przez Instytut Adama Mickiewicza na wernisażu w Sofii. Wszystko, w ramach promocji polskiego designu w Bułgarii.

Wystawa odbyła się na 27 czerwca. Jej współorganizatorem został Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, we współpracy z Instytutem Polskim w Sofii.

Wystawa do tej pory prezentowana była przez IAM na Design March w Islandii (2016), Designblok i Plzen Design Week w Czechach (2017) oraz podczas Triennale Ceramiki UNICUM 2018 w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie.

„Ludzie z fabryki porcelany” to unikalny projekt, będący hołdem dla pracowników fabryki
i niezwykłego kunsztu ręcznego wykonania porcelanowych produktów. Współtworzyli go Ewa Klekot – antropolożka zajmująca się m.in materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny oraz Arkadiusz Szwed – projektant, technolog ceramiczny, specjalista w zakresie form przemysłowych, kierownik pracowni ceramicznej School of Form.


Fot. Arkadiusz Szwed

W ramach projektu wytypowany zespół z ćmielowskiej fabryki założył rękawice, których palce zanurzone zostały w kobalcie. Ślad ich dotyku pozostał na produktach prawie niewidoczny – aż do czasu wypału, kiedy kobalt przyjął ciemnoniebieską barwę. W ten sposób porcelana stołowa zachowała dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę czynnika ludzkiego w produkcji przemysłowej.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nad każdym produktem pracuje sztab ludzi, przez których ręce przechodzi każda filiżanka czy talerz. Projekt uświadamia, że tworzenie porcelany to unikalne połączenie idei projektanta z działaniem zespołu technologów, rzemieślników i wreszcie artystów malarzy dekorujących obiekty.

Na wernisażu, Instytut Adama Mickiewicza zaprezentował także fotografie, przedstawiające pracowników fabryki podczas procesu produkcji, które pozwalają odkryć bezcenny czynnik ludzki i utalentowanych twórców porcelany.

Projekt “Ludzie z fabryki porcelany”, zrealizowany został w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Fot. Arkadiusz Szwed

 

Data publikacji: 11.07.2019
Przeczytaj również

Aktualności:
Poznaj malezyjskie artykuły wyposażenia wnętrz
MATRADE zaprasza polskich importerów i dystrybutorów dodatków do wnętrz do wzięcia udziału w spotkaniach z producentami oraz eksporterami z Malezji podczas międzynarodowych… więcej »
Aktualności:
Targi IDF: jakie nowości szykują wystawcy?
Wystawcy jesiennych targów Interior Design Forum intensywnie pracują przygotowując się do udziału w tym branżowym wydarzeniu. Przed nami wiele nowości produktowych,… więcej »
Aktualności:
Domoteka wychodzi na miasto. Letnia Strefa Domoteki w Miami Wars
Na mapie Warszawy pojawiło się nowe, wyjątkowo stylowe miejsce – Letnia Strefa Domoteki usytuowana nad samym brzegiem Wisły, na dolnych tarasach Miami Wars na Cyplu… więcej »