Ćmielowska porcelana zagościła w Sofii

Polski design ponownie podbija międzynarodowe rynki sztuki. Tym razem, niezwykła kolekcja „Ludzie z fabryki porcelany”, autorstwa ceramika Arkadiusza Szweda, pod kuratorstwem antropolożki Ewy Klekot, została zaprezentowana przez Instytut Adama Mickiewicza na wernisażu w Sofii. Wszystko, w ramach promocji polskiego designu w Bułgarii.

Wystawa odbyła się na 27 czerwca. Jej współorganizatorem został Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, we współpracy z Instytutem Polskim w Sofii.

Wystawa do tej pory prezentowana była przez IAM na Design March w Islandii (2016), Designblok i Plzen Design Week w Czechach (2017) oraz podczas Triennale Ceramiki UNICUM 2018 w Słoweńskim Muzeum Etnograficznym w Lublanie.

„Ludzie z fabryki porcelany” to unikalny projekt, będący hołdem dla pracowników fabryki
i niezwykłego kunsztu ręcznego wykonania porcelanowych produktów. Współtworzyli go Ewa Klekot – antropolożka zajmująca się m.in materialnością i wartościowaniem rzeczy uznawanych za dizajn, sztukę, zabytek, eksponat muzealny oraz Arkadiusz Szwed – projektant, technolog ceramiczny, specjalista w zakresie form przemysłowych, kierownik pracowni ceramicznej School of Form.


Fot. Arkadiusz Szwed

W ramach projektu wytypowany zespół z ćmielowskiej fabryki założył rękawice, których palce zanurzone zostały w kobalcie. Ślad ich dotyku pozostał na produktach prawie niewidoczny – aż do czasu wypału, kiedy kobalt przyjął ciemnoniebieską barwę. W ten sposób porcelana stołowa zachowała dotyk rąk pracownika, ujawniając rolę czynnika ludzkiego w produkcji przemysłowej.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nad każdym produktem pracuje sztab ludzi, przez których ręce przechodzi każda filiżanka czy talerz. Projekt uświadamia, że tworzenie porcelany to unikalne połączenie idei projektanta z działaniem zespołu technologów, rzemieślników i wreszcie artystów malarzy dekorujących obiekty.

Na wernisażu, Instytut Adama Mickiewicza zaprezentował także fotografie, przedstawiające pracowników fabryki podczas procesu produkcji, które pozwalają odkryć bezcenny czynnik ludzki i utalentowanych twórców porcelany.

Projekt “Ludzie z fabryki porcelany”, zrealizowany został w Polskich Fabrykach Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

Fot. Arkadiusz Szwed

 

Data publikacji: 11.07.2019
Przeczytaj również

Aktualności:
85-lecie Izby Bawełny w Gdyni
W 2020 roku Izba Bawełny w Gdyni obchodzi Jubileusz 85-lecia swojej działalności. Od 1935 naszą misją jest kreowanie silnego ekonomicznie i organizacyjnie sektora… więcej »
Aktualności:
Poznaj 6 najlepszych sklepów wnętrzarskich na świecie
Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na najlepsze koncepty handlowe w branży artykułów domowych IHA Global Innovation Awards (GIA) 2020. Organizator konkursu International… więcej »
Aktualności:
Kolekcja Karima Rashida dla BoConcept
Płynne, organiczne kształty to znak rozpoznawczy projektów Karima Rashida. Tym razem ceniony na świecie designer stworzył dla marki BoConcept kolekcję mebli przeznaczonych… więcej »