Boho – jakie dodatki dekoracyjne i tekstylia domowe najlepiej dobrać urządzając sypialnię w tym stylu

Kojarzony z artystyczną bohemą, wakacyjnym luzem i letnim klimatem styl boho opanował już chyba każde z naszych wnętrz, rozgaszczając się najchętniej w naszych salonach i sypialniach.  Jak urządzić sypialnię w tym stylu, jakie dodatki dobrać radzi Joanna Dziedzic-Czulak dekoratorka i jedna z autorek bloga firmy Eurofirany. Oprócz wskazówek znajdziecie tu także gotowe, niezwykle piękne i stylowe aranżacje czytelniczek bloga, które zaczarowały swoje sypialnie klimatem boho.

 

Styl boho – gorący trend od lat

Mówi się, że wnętrze urządzone w stylu boho, to wnętrze z duszą. Boho pokochaliśmy chyba właśnie za to, jaki klimat wprowadza do naszych domów i mieszkań. To styl, który od kilku lat jest jednym z najgorętszych trendów aranżacyjnych. Styl wywodzi się z XIX-wiecznej kultury cygańskiej (z francuskiego: la boheme – cyganeria). Początkowo rozpatrywany był głównie w kontekście artystycznym. Jednak jak to zwykle bywa, z czasem przeniknął do świata mody i aranżacji wnętrz. Inspiracje pozostają te same, jednak dziś styl ten ma już wile odsłon i odcieni. Dla mnie styl boho to przede wszystkim harmonia połączenia komfortu, lekkości i pewnej nonszalancji oraz natury. Boho zdecydowanie otwiera przed nami spore pole do popisu naszej kreatywności. Nie brak w nim bowiem zaskakujących, lecz ładnie skomponowanych połączeń: folkloru i dzieł sztuki, eklektyzmu i designerskiej nowoczesności, wyrazistych zdobień i subtelnych barw i tkanin. Jaka zatem może być sypialnia w stylu boho?

Sypialnia w stylu boho

Sypialnia w stylu boho – czyli jaka?

Urządzając sypialnię w stylu boho nie powinniśmy czuć się skrępowani żadnymi ścisłymi kryteriami. Pamiętajmy, że jest to styl artystycznej bohemy. Możemy jednak przyjąć kilka najbardziej charakterystycznych dla stylu wskazówek, aby urządzić sypialnię z klimacie boho. W kwestii wyboru palety barw mamy dwie drogi. Początkowo styl boho kojarzył się głównie z intensywnymi, dość ekstrawaganckimi kolorami i krzykliwymi odcieniami. Zestawienie ze sobą wyrazistych, intensywnych barw (czerwieni, żółci, turkusu) przywodziło na myśl orientalny klimat. Drugą drogą są kolory nawiązujące do barw ziemi i roślin – delikatne, stonowane, jasne.

Sypialnia w stylu boho

To wariant tzw. scandi boho – dziś chyba najbardziej popularny. Ta odmiana połączyła inspiracje stylem boho z wystrojem w klimacie skandynawskim. W scandi boho kluczową rolę odgrywają dekoracje i tkaniny, a nie kolory. Jakie dodatki stworzą boho klimat w naszej sypialni?

Sypialnia w stylu boho

Sypialnia w stylu boho – jakie dodatki wybrać?

Klimat boho wprowadzisz do swojej sypialni dzięki dodatkom. Niezwykle ważna rolę odgrywają tutaj materiały i tkaniny. Wnętrza boho kochają naturalne materiały – wiklinę, drewno, len. Boho sypialnia powinna być lekka, delikatna, a przy tym przytulna. Idealnie zatem sprawdzą się w niej zasłony w jasnych, pastelowych kolorach z miękkich tkanin.

Sypialnia w stylu boho

Doskonale tez wprowadzisz dzięki nim do wnętrza motywy botaniczne. Roślinny wzór na zasłonach będzie strzałem w dziesiątkę. W sypialni boho nie może zabraknąć pięknej pościeli uszytej z tkaniny przypominającej len. Idealnie skomponują się z nią poduszki z ozdobnymi chwostami czy narzuta zdobiona jodełką. Wnętrza boho kochają różnego rodzaju frędzle, nieoczywiste formy, subtelne wzory. Szukając dekoracji do sypialni boho postaw przede wszystkim na różnorodne plecionki, makramy, kosze.

Sypialnia w stylu boho

Ściany koniecznie powinny być udekorowane obrazami z roślinnymi motywami czy lustrami w ramach. Klimat sypialni z pewnością ociepli też ładny dywan z subtelnym wzorem. Nie zapominaj także o roślinach doniczkowych, które podkreślą harmonię z naturą. Możesz wykorzystać także ceramikę dekoracyjną. Styl boho, także scandi boho pozwala nam na większą swobodę w ilości i rodzaju dekoracji. Obfitość dekoracji nie może jednak zakłócać odczuwalnej we wnętrzu harmonii.

Sypialnia w stylu boho

 

 

Więcej artykułów:  Blog Eurofiran o wystroju, aranżacjach i projektowaniu wnętrz (eurofirany.com.pl)

 

Data publikacji: 29.06.2022
Przeczytaj również

Trendy:
W poszukiwaniu nowych trendów w designie na Salone del Mobile Milano. Co będzie modne we wnętrzach?
Targi Salone del Mobile Milano wyznaczają najważniejsze tendencje w wyposażeniu wnętrz. Możemy tu podejrzeć najgorętsze nowinki zarówno w aranżacji salonów, sypialni czy… więcej »
Trendy:
Trendy w wyposażeniu wnętrz z targów w Mediolanie. Jakie nowości pojawiły się w świecie designu
Salone del Mobile Milano to jedne z najważniejszych targów w branży wyposażenia wnętrz. Do włoskiej stolicy designu, w poszukiwaniu inspiracji i najnowszych trendów,… więcej »
Trendy:
Raj Szycia dla pasjonatów tworzenia i miłośników rzemiosła
Raj Szycia to miejsce stworzone przez firmę Strima w poznańskim atelier, gdzie pasjonaci szycia mogą rozwijać swoje talenty. Pomysł wyewoluował z projektu platformy… więcej »